Jiří Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE: TJ SLOVAN BZENEC

V předehrávce devětadvacátého kola divize skupiny „E“ zajíždějí vsetínští hráči k jednomu z mála celků jižní Moravy, a to k nesmírně nebezpečnému, silnému a v této sezóně obzvláště úspěšnému týmu Bzence. Zpočátku vás ve zkratce provedeme jeho nesmírně zajímavou a dlouhou historií.
Počátky sportovní činnosti v tomto městě se datují již od roku 1920, kdy vojenští příslušníci zdravotního skladu a telegrafního útvaru poprvé oblékli trenýrky, košili s hvězdou na prsou a honili kulatý míč na místním plácku v části Dúbrava....

....Prvními průkopníky fotbalu se stali převážně studenti, kteří založili tzv. „Prvý kroužek“. Později nalezli silnou konkurenci v dalších utvořených klubech (Meteor, Slavia, Makabi). Ty však časem zanikají a začleňují se do řad „Prvého kroužku“. V polovině roku 1922 se sešli zástupci „Prvého kroužku“ s funkcionáři konkurenčního klubu ze SK Slovan Lideřovice, situaci zhodnotili a po krátkém jednání dohodli spojení obou oddílů pod názvem SK Slovan Bzenec.
Výsledek sloučení se projevil již v říjnu 1926, kdy Bzenec porazil v té době skvělý SK Kyjov 3:1. V roce 1928 byl ustanoven řádný klub, ohlášený na příslušných místech a nastává skutečná, veřejná, sportovní činnost.
V roce 1941 se Slovan probojoval do 1. B třídy. V době okupace a nasazení hráčů na nucené práce klub živořil. Pět hráčů odešlo do ilegality a bojovalo v západních armádách ve Španělsku a Jugoslávii. Dva z nich položili životy na oltář svobody.
Významných výsledků dosáhl Slovan v letech 1962–1963 již ve sjednocené tělovýchově, kdy se probojoval do okresního přeboru. Poté přišly další úspěchy i nezdary. Jeden rok hrálo mužstvo mužů 1. A třídu a po reorganizaci (snížení o osm mužstev) se opět vrací do okresních soutěží. Za svoji éru změnil klub několikrát název (TJ Slovan, TJ Slavoj, Tělovýchovná jednota), aby dnes užíval původní „hlavičku“ TJ Slovan.
Od roku 1985 se datuje zvýšený zájem o fotbal a postupně se muži znovu propracovávají až do 1. A třídy.
V posledních patnácti letech klub významně spolupracuje s městem Bzenec. Sportovní areál byl převeden do majetku města a údržba sportovišť se financuje z městského rozpočtu!!
A nyní se již zastavme u prvního mužstva dospělých, které je po řadu let stálým účastníkem divize. Nejprve bylo zařazeno do jižní skupiny „D“, posléze přeřazeno do kategorie „E“. Během zimní přestávky, ve které získal klub jednoho z nejzkušenějších trenérů u nás Bohumila Páníka, se kádr mužstva podařilo posílit o Nikolu Absolona z FK Agro Vnorovy a Štěpána Kozla z FC Slovácko, působícího krátce v roce 2022 i ve vsetínském celku.
V letošním soutěžním ročníku si tým „vinařů“ prozatím vede skvěle. Je téměř neporazitelný především na domácí půdě, kde vyprovodil některé ze svých soupeřů pořádným výpraskem. Namátkově: Všechovice 3:2 (branky: Martin Vaďura 2, Petr Kasala), vedoucí Strání 4:0 (Petr Kasala 3, Nikola Absolon), Přerov po výsledku 3:0 (Petr Kasala, Lukáš Mlýnek, Nikola Absolon), Slavičín 4:0 (Martin Vaďura, Nikola Absolon, Petr Kasala, Radek Komínek).
Z doposud dvanácti odehraných utkání na svém trávníku získal celkem třiatřicet bodů (bilance: 11 vítězství, žádná remíza, 1 prohra, skóre 41:7), což jej řadí na první příčku průběžné tabulky „Doma“.
V minulém střetnutí přivítal soubor Bzence hráče Baťova. V tomto duelu svého protivníka doslova rozdrtil po výsledku 7:1. Střelecky se zaskvěl především vedoucí kanonýr soutěže Petr Kasala (doposud úctyhodných 29 g.), který zatížil konto hostů pěti brankami, po jedné přidal Robert Janás a Radek Komínek.
Loňské podzimní vzájemné měření sil, kdy se mistrovské utkání odehrálo ve Vsetíně, vyznělo lépe pro domácí, jelikož dokázali zvítězit v poměru 2:0 (góly: Jan Stuchlík, Ondřej Strachoň).
Po čtyřiadvacátém kole se momentálně bzenecký tým pohybuje na třetím místě se ziskem 47 bodů (jen zásluhou lepšího skóre před Vsetínskými, s bilancí: 14–5–5, skóre 63:25).
Mezi největší opory Bzeneckých patří jednoznačně zkušený ostrostřelec Petr Kasala a dále Martin Vaďura, Dominik Kaňa, Tomáš Zůbek a Robert Janás.

Aktuální články

VSETÍN ZKOUŠÍ ÚTOČNÍKA BŘEZINU, VE FRÝDKU - MÍSTKU ZTRATIL RYCHLÉ VEDENÍ 2:0

Rychlé vedení 2:0 jim výhru nad soupeřem z vyšší třídy nepřineslo. Fotbalisté divizního Vsetína ve středečním přípravném zápase...

DALŠÍ PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ A MOL CUP

Upřesnění časů a termínů dalších zápasů, které máme před sebou: Středa 17.7.2024 příprava : MFK Frýdek Místek (MSFL). ...

VSETÍN V PŘÍPRAVĚ PODLEHL HAVÍŘOVU. ZA POSÍLENÉHO SOUPEŘE SKÓROVAL I KUZMANOVIČ

Fotbalisté divizního Vsetína v letní přípravě poprvé narazili. Valaši po středečním úvodním triumfu nad Bílovcem další výhru...