Jiří Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE : FK NOVÝ JIČÍN

Ve třináctém utkání podzimní části soutěže zajíždějí vsetínští fotbalisté do Nového Jičína, novému účastníku Moravskoslezské divize skupiny „E“. V minulých letech patřil ke stálým týmům, hrajících oblast „sever“, čili divizi „F“. Tým je poměrně mladý, doplněný o několik zkušených hráčů. V úvodu Vám předkládáme jeho krátkou vizitku ...

.... FK Nový Jičín je český fotbalový klub, jenž byl založen v roce 1919 jako SV Kuhlandchen. První český název SK Slavia Nový Jičín přijal v roce 1922. Poté následovala řada nových názvů jako SK Slovan Nový Jičín, SK Národní jednota Šenov, SK Huckel Nový Jičín, SK Nový Jičín, SK Tonak Nový Jičín pod patronací známé fabriky Tonak (Továrna na klobouky), dále Autopal Nový Jičín, DSO Spartak Nový Jičín, TJ Nový Jičín až po dnešní FK Nový Jičín (od roku 2011). Jeden z největších úspěchů klubu se datuje po ukončení sezony ročníku 1999-2000, kdy se v Moravskoslezské divizi „D“ umístil na druhém místě a postoupil do Moravskoslezské fotbalové ligy (MSFL). Stalo se tak za těchto okolností: V průběhu MSFL 1999-2000 se odhlásil ze soutěže FK HK Přerov, čímž se v soutěži uvolnila tři místa. Kromě vítězů divize „D“ a divize „E“ tak postupoval i nejlepší druhý tým divize, jímž se stal Nový Jičín s dvaašedesáti body. Ve třetí nejvyšší soutěži startoval i v ročnících 1952, 1953 a 1964/1965.
Za dobu své existence vychoval řadu kvalitních fotbalistů. Mezi ikony klubu patří jednoznačně Karel Stromšík, bývalý čtyřnásobný reprezentant a vynikající brankář, účastník mistrovství světa v roku 1982 ve Španělsku, kde odchytal dva kvalifikační zápasy. V Československé první lize působil dlouhá léta v Dukle Praha, dále ve Slovanu Bratislava a v SK Dynamo České Budějovice. Dalším významným odchovancem byl rovněž brankář, a to Josef Geryk, který během své dlouhé a bohaté kariéry působil v trnavském Spartaku, později i v Baníku Ostrava. Taktéž několikrát obdržel pozvánku pro reprezentaci Československa v kategorii do 23 let, v níž nastoupil ve dvanácti utkáních a v olympijském národním týmu odchytal čtyři utkání. Vsetínští fotbaloví pamětníci ho mají jistě v živé paměti, poněvadž v roce 1962 nastoupil vojenskou základní službu ve Vsetíně, kde jeho jméno bylo neoddělitelně spjato s místní Rudou hvězdou. Dále vezměme ještě namátkově Vítězslava Tumu, jenž v dresu Drnovic získal v sezoně 2000-2001 korunu krále ligových střelců. Konto soupeřových brankářů zatížil patnácti trefami.
Ale vraťme se z historie do současnosti. V loňské sezoně si mužstvo Nového Jičína nevedlo vůbec špatně. V konečné tabulce divize skupiny „F“ skončilo na šestém místě. Svá utkání hraje na stadionu s kapacitou pro patnáct set diváků.
V letním přestupovém termínu získali funkcionáři Nového Jičína do hráčského kádru Matěje Rajskupa a Davida Pallu (oba TJ Tatran Jakubčovice), Filipa Štefka a Matěje Kachela (oba FC Vlčovice–Mniší), Martina Bartoně (FC Libhošť), Ondřeje Káňu (1. FC Poruba), Adama Škorňu (FC Krhová 1940) a zaregistrovali hráče tmavé pleti Abdoulwadouda Kebeho, Ayomideho Adebayoa a Sundayeho Onyechereho.
Letošní soutěž nezačal celek Nového Jičína ani trochu dobře. Po sedmi zápasech byl bez bodového zisku zcela jasně poslední. Na časy se začalo blýskat od osmého kola, kdy v domácím prostředí porazil tým Baťova 2:1 (branky: Ayomide Adebayo, Martin Bartoň). Ihned v následujícím kole příjemně překvapil na půdě jednoho z aspirantů na postup týmu Kozlovic, kde vydoloval za remízu 2:2 (branky: Ayomide Adebayo, Martin Bartoň) velmi cenný jeden bod. A doposud největší úspěch v dosavadním průběhu soutěže zaznamenal v desátém kole na stadionu 1.HFK Olomouc, kde dokázal zvítězit nejtěsnějším rozdílem 1:0, brankou Sundayeho Onyechereho.
V minulém kole zajížděl soubor Nového Jičína k důležitému utkání do Rýmařova s cílem získat minimálně bod. Tento cíl se mu podařilo překročit, neboť po výborném výkonu dokázal na severu Moravy zvítězit v poměru 2:1 brankami Abdoulwadouda Kebeho již ze 3. minuty a Tomáše Magdona ze 79. minuty. Domácí Jiskře se povedlo stav pouze upravit až v 89. minutě gólem Rostislava Faltýnka.
V průběžné tabulce po dvanáctém kole se prozatím Novojičínští pohybují na předposledním patnáctém místě, když doposud získali deset bodů (bilance: 3 výhry, 1 remíza, 8 proher, skóre: 11:31)
K oporám mužstva patří Filip Nippert, Filip Klimeš, Tomáš Magdon, a trojice tří zahraničních hráčů.

Aktuální články

VSETÍN S PĚTI RŮZNÝMI STŘELCI UDĚLAL SE ŠTERNBERKEM RYCHLÝ PROCES

Trenér Lukáš Pazdera : "Musím říct, že jsme měli raketový nástup a v 11. minutě jsme vedli 0:3. Samozřejmě sebevědomí přirozeně...

VSETÍN MĚL RAKETOVÝ NÁSTUP, PO JASNÉ VÝHŘE 5:1 PŘESKOČIL BZENEC A JE TŘETÍ

Tak brzy hotovo na jaře ještě neměli. Fotbalisté divizního Vsetína v sobotním zápase 21. kola vyřídili domácí Šternberk 5:1 a...

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK ŠTERNBERK

V dalším, v pořadí již šestém utkání jarní části, zajíždějí vsetínští hráči ke zkušenému, ostřílenému a velmi...