Martin Němec (www.valasskyfotbal.com) Foto: Mol Cup 2023 FC Vsetín - Zbrojovka Brno |

JAKUB MAČEK KONČÍ NA VSETÍNĚ. ŠEL VE ŠLÉPĚJÍCH SVÉHO LEGENDÁRNÍHO DĚDY LADISLAVA ŘEZÁČE.

Fotbalová kariéra Jakuba Mačka je spjata odmalička s FC Vsetín. "Začínal jsme v mladší přípravce od pěti let. Přivedl mě k fotbalu od kamaráda taťka, pan Sedlařík. K fotbalu by mě dovedl i můj děda Ladislav Řezáč, hrával za Vsetín," začíná naše povídání Jakub Maček....

Jakub Maček prošel všemi mládežnickými kategoriemi až do dorostu. "Pamatuji si pana Grygara, trénovali nás otcové mých spoluhráčů. U toho byl již zmíněný pan Sedlařík. Od žáků si nás převzal pan Kozel. Vzpomínám i na pana Fojtů. V dorostu mě vedl můj děda. Měl jsem dva roky přestávku od fotbalu a musel jsem překonat zákeřnou nemoc. Jsem rád, že se mi to podařilo a mohl jsem pokračovat v další fotbalové kariéře," vzpomíná Maček na překonání těžké životní překážky.

1. A třídu Jakub Maček a s ním spojené těžké časy vsetínského fotbalu nepamatuje. "Pamatuji si postup z krajského přeboru do divize a tu jsem ji hrál pod trenérem Matějíčkem divizi. Rozehrál jsem půl roku v Jablůnce, abych si zvykl na mužský fotbal, tehdy tam byla 1. B třída. Jinak jsem vždy působil na Vsetíně," pokračuje Jakub Maček.

Věrný Vsetíňák hrál posledních osm let pravidelně základ Na Tyršovce. "Kromě krajní zálohy a útoky jsem takový univerzál. Vsetín měl nejvíce využíval v obraně," vrací se Jakub Maček ke svým postům jako pamětník šesti trenérů Vsetína poslední dekády - Matějíček, Charvát, Mičega, Vojvodík, Fojtů a Pazdera.

V Kateřinicích hraje mladší bratr Jaroslav, patří do základní sestavy pod trenérem Sacherem. "Je to jediný tým, kde bych mohl skončit, pokud bych pokračoval ještě s fotbalem," přiznává Maček.

Na podzim nastoupil Maček ve 13 zápasech, jenom dvakrát v základu. "Pan Pazdera přišel s tím, že mě vidí na postu defenzivního záložníka, ale přivedl si na tento post David Veneného. On odváděl dobrou práci a na obránce jsme pro něho nebyl variantou. Obranná čtyřka Vítek, Dulík, Matyáš, Mikuš hrála stabilně. Zranění nikomu nepřeju, kluci hráli dobře, a tak jsem podzim strávil na lavičce," uznává Maček.

K přerušení činnosti měl Maček více důvodů, i minutáž tomu přispěla. "Nejpozději v létě bych si stejně udělal pauzu. Nyní je to všechno dohromady, proč na Vsetíně končím - práce, zažít nové věci, zkusit nové sporty jako cyklistiku. Zbývaly mi dva dny volna bez fotbalu v týdnu a v pondělí začal kolotoč nanovo. Je mi 28, nechci aby mi najednou bylo 40 a já jsem zjistil, že jsem život strávil jenom fotbalem. Dveře nezavírám u fotbalu definitivně. Na Vsetíně je to defintiviní konec. Pokud se k fotbalu vrátím, tak možná jako aktivní hráč s bratrem v Kateřinicích. Jako trenér třeba u mládeže se nyní nevidím," říká Jakub Maček ke svému konci na Vsetíně.

Vsetín zůstane Jakubu Mačkovi navždy v jeho fotbalovém srdci. "Na Vsetíně budu nejvíce vzpomínat na kamarády a zážitky v čele s Martinem Mydlářem. Zůstal jsem s Davidem Dulíkem a Honzou Stuchlíkem, který je můj soused a neztratím ho, posledním Vsetíňákem ze staré ery. Nezapomenu ani na skoro vyprodanou Tyršovku a zápas Brnem v poháru, na postup do divize a pod panem Mičegou, jak jsme uhráli pátý flek divize. Je to hodně, na co vzpomínat. Přeji Vsetínu, ať si brzy zahraje třetí ligu," dodává Jakub Maček.

Aktuální články

VSETÍN S PĚTI RŮZNÝMI STŘELCI UDĚLAL SE ŠTERNBERKEM RYCHLÝ PROCES

Trenér Lukáš Pazdera : "Musím říct, že jsme měli raketový nástup a v 11. minutě jsme vedli 0:3. Samozřejmě sebevědomí přirozeně...

VSETÍN MĚL RAKETOVÝ NÁSTUP, PO JASNÉ VÝHŘE 5:1 PŘESKOČIL BZENEC A JE TŘETÍ

Tak brzy hotovo na jaře ještě neměli. Fotbalisté divizního Vsetína v sobotním zápase 21. kola vyřídili domácí Šternberk 5:1 a...

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK ŠTERNBERK

V dalším, v pořadí již šestém utkání jarní části, zajíždějí vsetínští hráči ke zkušenému, ostřílenému a velmi...