Michal Horský (Vsetínské noviny) |

FC VSETÍN CHCE NA JAŘE JEŠTĚ VYLEPŠIT SKVĚLE ROZJETOU SEZONU

Fotbalisté FC Vsetín zvládli podzimní část moravskoslezské divize brilantně. Figurují po jejím skončení na třetí příčce tabulky, ze které by na jaře rádi atakovali i post nejvyšší. První půli sezony jsme hodnotili a o vyhlídkách do té druhé hovořili s předsedou oddílu Petrem Říhou ...

FC Vsetín má za sebou nejúspěšnější podzimní část sezony za dlouhé roky. Jak se na první polovinu sezony díváte?
Abychom mohli zhodnotit současné postavení vsetínského fotbalu, pojďme se podívat několik let zpět. FC Vsetín postoupil a setrval v moravskoslezské divizi od sezony 2017/2018. V první sezoně byl jasný úkol soutěž udržet, což se povedlo. V následujících 4-5 sezonách si vedení fotbalového klubu spolu s generálním sponzorem, firmou Fastav Development, dalo za úkol konsolidaci A-týmu v druhé nejvyšší moravské soutěži. Tento cíl byl také splněn a FC Vsetín je již tradičním a respektovaným účastníkem této soutěže.
V té době se i týmy mládeže dostaly do vyšších moravských soutěží a FC Vsetín se stal poprvé tzv. „Středisko mládeže FAČR“. Na základě udělení této licence si klub mohl zažádat i o finanční dotaci na úhradu odměn pro trenéry, což mělo postupem času za důsledek to, že v FC Vsetín v současné době působí největší počet trenérů mládeže ve své historii. Trenéři se celoročně starají o 300 sportujícíh dětí, které v klubu působí. A právě dlouhodobá práce s mládeží je to, co klub zdobí nejvíce a má to pozitivní vliv i na divizní A-tým, za který dnes nastupují mladí nadějní odchovanci, kteří fotbalově vyrostli zde v FC Vsetín.
Před touto, již sedmou divizní sezonou, se vedení FC Vsetín rozhodlo výkonnostně posunout A-tým výše, k předním divizním příčkám. Vytýčilo si cíl po podzimní části: třetí místo. To se povedlo. Před sezonou přišel ambiciózní mladý trenér, Lukáš Pazdera, nedávný ligový obránce. Bývalý hráč Zlína, či Baníku Ostrava. Vedení fotbalového oddílu, spolu se sportovním managerem, zapracovalo na posílení týmu, na větším počtu hráčů, což mělo za důsledek větší konkurenci v týmu. Některým hráčům jsme po minulé sezoně poděkovali, rozloučili jsme se a rozhodli pro určité změny. Na Vsetín přišel mladý gólman, David Velich na hostování z 1.FC Slovácko. Dvojku mu dělá stále ještě dorostenec Honza Tomek, kterého FC Vsetín koupil před sezonou z Velkých Karlovic. Z třetí ligy přišli do FC Vsetín odchovanci Zlína, David Venený s Ondrou Strachoněm. Střední řady dále posílil Ondřej Otepka. Noví hráči spolu, s dlouhodobými oporami týmu a zmíněními mladíky, odchovanci, kteří přišli ze vsetínského dorostu, vytvořili silný tým. K vytouženému posunu však nepřispěly jen změny v kádru a poctivý přístup hráčů k tréninkům. Vedení FC Vsetín se rozhodlo o posílení trenérského tandemu a k trenérům Lukášovi Pazderovi a Martinovi Zbrankovi se přidal navíc trenér golmanů, kondičním trenérem se stal Radim Kucharczyk. Hráči mají k dispozici nově také maséra. Jako tréninkové hřiště využíváme i Lhotu u Vsetína, kde je možnost využití regeneračních procedur v Kapka resortu. Postavení v tabulce je důkazem toho, že všechny tyto změny byly správnou cestou.
Odměnou za skvěle rozehranou sezonu bylo v srpnu utkání, v rámci celorepublikového poháru MolCup utkání, ke kterému na vsetínskou Tyršovku přijela zvučná Zbrojovka Vsetín. To byl opět po delší době svátek fotbalu na Vsetíně. Slavnostní výkop provedl starosta města, pan Jiří Čunek. Slibnému výkonu domácích proti někdejšímu mistru České republiky přihlíželo na Tyršovce přes 1600 diváků. Příští rok bychom rádi opět zopakovali skvělý vstup do MolCupu a přivítali tak na Vsetíně opět třeba ligového soupeře.

Jak je to vůbec s finančním zabezpečením týmu mužů, potažmo klubu?
Pochopitelně však, všechny zmíněné předsezonní změny mají za důsledek to, že náklady na fungování A-týmu a klubu jsou v současné sezoně rekordně vysoké. Vedení FC Vsetín se i z toho důvodu i v těchto dnech snaží být aktivní v oslovování tradičních i nových sponzorů. Jsme v aktivním kontaktu s generálním partnerem, ve hře je i změna názvu klubu do jarní části soutěže. Jednáme a komunikujeme více i s radnicí města a věříme, že se nám podaří situaci zvládnou a nastavit tak, abychom mohli v práci a výkonech pokračovat i v jarní části soutěže.
Sportovní manager Tomáš Juřica již má hotovou zimní přípravu, kdy se od 16.ledna postupně utkáme s týmy ze třetí MSFL ligy: se Zlínem B, s Uherským Brodem, s Hranicemi a se Zlínskem. Dále s divizním Havířovem a Valašským Meziříčím. V přípravě se doma utkáme navíc i s Brumovem a Slušovicemi.
Co se týče posílení týmu pro jarní část soutěže, tak domluveni jsou 3 hráči, které zatím jmenovat nebudeme. Po jarní části soutěže máme v plánu atakovat samotnou špici divize a být připraveni po sezoně na různé možnosti pro další sezonu.

A co vsetínská mládež?
Jsme také rádi, že se po době covidu vrací do sportu i děti, nové tvářičky v přípravkách, kde dělají trenéři kolem Lukáše Fujerika dobrou práci. Musíme pochválit také výkony divizních mladších i starších dorostenců, kteří si pod taktovkami trenérů Dobeše a Drábka, vedou ve svých kategoriích velmi dobře. Dorostenecké týmy v divizích, A-tým hrající stejnou soutěž, doplněno o odpovídající počet dalších mládežnických týmů, to jsou stavební kameny, na kterých chceme i nadále stavět. Provázanost všech týmů je podmínkou a povinností pro možnost zažádat si o statut Akademie FAČR i pro nadcházející sezonu. A možnost posouvat výkonnostně vsetínský fotbal i nadále výše, ve všech kategoriích. Městu Vsetín by určitě do budoucna slušela třetí MSFL liga, plus skvěle fungující práce s mládeží.

Aktuální články

VSETÍN S PĚTI RŮZNÝMI STŘELCI UDĚLAL SE ŠTERNBERKEM RYCHLÝ PROCES

Trenér Lukáš Pazdera : "Musím říct, že jsme měli raketový nástup a v 11. minutě jsme vedli 0:3. Samozřejmě sebevědomí přirozeně...

VSETÍN MĚL RAKETOVÝ NÁSTUP, PO JASNÉ VÝHŘE 5:1 PŘESKOČIL BZENEC A JE TŘETÍ

Tak brzy hotovo na jaře ještě neměli. Fotbalisté divizního Vsetína v sobotním zápase 21. kola vyřídili domácí Šternberk 5:1 a...

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK ŠTERNBERK

V dalším, v pořadí již šestém utkání jarní části, zajíždějí vsetínští hráči ke zkušenému, ostřílenému a velmi...