PŘEDSTAVUJEME POHÁROVÉHO SOUPEŘE : FC ZBROJOVKA BRNO
V utkání druhého kola MOL Cupu byl vsetínskému týmu nalosován více než atraktivní soupeř, v loňském ročníku ještě účastník naší nejvyšší fotbalové soutěže FC Zbrojovka Brno. I když ještě několik kol před koncem to vůbec nevypadalo na pád o stupínek níž, závěrečné zápasy však Brněnští naprosto nezvládli a z posledního místa elitu opustili. Historii brněnského fotbalu, která je obzvlášť pestrá a zajímavá, se vám pokusíme přiblížit v následujících řádcích....
.....První zmínky, které vedou k dnešnímu klubu FC Zbrojovka Brno, směřují do tehdy předměstské části Brna – Židenic, a datují se od roku 1907. V té době již zde existoval klub Horymír, a taky Studentský tým Židenice. Po několika sezonách se ale fotbal ze Židenic postupně vytratil, a tento stav trval až do roku 1913. Nespokojenost s osudem fotbalu v Židenicích vyvrcholila dne 14. ledna 1913, kdy se v hostinci „U Machů“ sešli zbylí členové Studentského týmu s mladíky z juniorského celku Achilles. Hlavním iniciátorem srazu byl Cyril Lacina, syn zámožného mlynáře, velký fanda fotbalu a velmi štědrý fotbalový mecenáš. Za domácí hřiště byl zvolen tehdejší plácek Achillu u nádraží. Premiérové utkání se odehrálo v Kroměříži a žideničtí hráči do něj nastoupili v původních červeno – bíle pruhovaných dresech. Od první sezony se také začala psát historie pravidelných derby zápasů s Moravskou Slavií.Za dob I. světové války bojovala většina fotbalových, ale i jiných sportovních oddílů o holé přežití. Židenický klub měl však v této době dvě velká plus, která se ukázala být rozhodující v udržení a posilování fotbalového klubu – mouku a vojenskou nemocnici -. Za pravidelný přísun mouky nebylo pochopitelně o případné posily nouze. I personál vojenské nemocnice strádal a za vítaný příděl této suroviny byl ochoten sem tam nějaký ten odchod šikovných fotbalistů na bojiště pozdržet. Tak se například zachránil před odjezdem na frontu výborný hráč Svatoš, který nenarukoval z důvodu vymyšlených žaludečních vředů a prožil celé válečné období v Brně.
Po I. světové válce přichází do klubu partner, se kterým bude jméno klubu spjato na dlouhou dobu, a to brněnská Zbrojovka. Zásluhou jejího ředitele ing. Mihala začal příchod posil, zejména z Kladna. Zápasy se v té době hrávaly převážně s místními kluby nebo s celky z Rakouska, či Maďarska. K památným zápasům patří např. klání se zdejším židovským mužstvem Makkabi, jehož dres svého času oblékalo osm maďarských reprezentantů. Z této doby pochází i neskutečný úspěch židenických hráčů, kteří takto nabitý tým drahých hvězd porazili roku 1924 v poměru 7:3. V roce 1925 se zrodila první profesionální liga, do které však žideničtí fotbalisté prozatím nezasáhli. Současně s první ligou se rozběhl i amatérský šampionát. Druhým rokem se do něj probojovali i Žideničtí a dostali se až do finále. V něm porazili po divoké přestřelce Spartu Košíře 6:5, a tak se roku 1926 stali amatérskými mistry republiky.
Další zlom v historickém mezníku nastal v ročníku 1932/1933, v němž bylo mužstvo nejprve nasazeno do druhé ligy, kterou vyhrálo s náskokem tří bodů a postoupilo jako první moravský klub v dějinách do 1. fotbalové ligy (1933/1934). V úvodní sezoně skončilo těsně nad sestupovými vodami, ovšem druhý ročník zakončilo na výborném třetím místě, ihned za oběma pražskými „S“.
Za II. světové války se nežilo klubu dobře. Byl zakázán profesionalismus a skončila i podpora Zbrojovky. Na krátký čas se fotbalové zápasy stávají místem setkání vlastenců, a jako na jediném prostoru si zde mohli diváci zakřičet a vyjádřit se i k neutěšené politické situaci.
Roky 1946–1948 se jevily trochu zvláštně. Změn ve fotbale bylo požehnaně. Žideničtí se po krátkém působení ve druhé lize vracejí zpět do první ligy. Klub byl nejprve přejmenován na Sokol, po únorových událostech na Zbrojovku. V roce 1949 postrádalo Brno prvoligový tým a postupem času začal mít v moravské metropoli lepší zvuk hokej než fotbal. Opětovný vzestup mezi elitu se datuje od roku 1953. V Brně vzniká nový klub Rudá Hvězda. Jeho název nikdy fanouškům nepřirostl k srdci, a tak si ho záhy přejmenovali na Kometu. Dalším mezníkem v brněnské kopané byl rok 1962, kdy měl klub přejít pod působnost Královopolských strojíren (známý pod názvem KPS). Naštěstí však k tomu nedošlo. Mužstvo v tomto roce vytvořili výborní hráči, jako např. Schmucker, Viktor, Popluhár, Lichtnégl, Bubník a další.
Zbrojovka si postupně vydobyla zvučné jméno s vizitkou hráčů, kteří individuálně ale i týmově předváděli v sedmdesátých letech to nejlepší, co v nich bylo. Kroupa, Jarůšek, Václavíček, nebo Janečka, se stali hvězdami týmu. Návštěvy „Za Lužánkami“ sahali ke čtyřiceti tisícům. Brno bylo v té době bez nadsázky baštou československého fotbalu, což doložilo v sezoně 1977/78 pod vedením legendárního hráče a skvělého trenéra Josefa Masopusta mistrovským titulem.
Rok 1992 je ve znamení změny hlavního partnera klubu. Ten přebírá podnikatel Lubomír Hrstka. Ze jména klubu zmizela Zbrojovka, a tým nesl název Boby Brno. Díky finálové účasti v Českém poháru se mužstvo probojovalo do Poháru vítězů pohárů, kde však již v prvním kole narazilo na německý Bayer Leverkusen a po prohrách doma i venku ze soutěže vypadlo. Brněnská „Flintůvka“, jak byl celek přezdíván svými příznivci, se představil v ročníku 1997/1998 v poháru UEFA, kde přešel ve druhém předkole přes litevský tým Kaunas, ve třetím poté ztroskotal na rakouském mužstvu, v té době věhlasném Rapidu Vídeň. V roce 2003 okusil tým Intertoto Cup, kde dokráčel až do čtvrtfinále. V něm neuspěl proti francouzskému mužstvu EA Guingam.
Od roku 2010 nese klub až do současnosti název FC Zbrojovka Brno, který již vlastnil v roce 1990.
I když na jaře Zbrojovka z první ligy sestoupila, čekají ji snad lepší časy. Do klubu vstoupila investiční společnost Portiva, která získá nejpozději do března příštího roku v klubu jednašedesátiprocentní podíl. Její výkonný ředitel Pavel Svoreň vytýčil krátkodobé a střednědobé cíle. Tím krátkodobým je okamžitý návrat do první ligy, tím střednědobým poté zabydlení se ve středu tabulky. Chystá se i postupně navýšit rozpočet, který v současnosti činí přibližně 96 miliónů korun.
Letošním rokem skončí Brňanům právo používat historický název Zbrojovka. Nové vedení však hodlá udělat maximum, aby pojmenování klubu zůstalo zachováno.
Druholigovou soutěž nezačali Brněnští zrovna nejlépe. V prvním kole remizovali na svém stadionu s Vlašimí 1:1, kdy teprve v 79. minutě zachránil Řezníček alespoň bod. Poté sice zvítězili v Olomouci nad místní rezervou 2:1 (branky Řezníček, Potočný), aby následně na svém stadionu podlehli pražské Dukle 0:2. Nedařilo se jim ani v Táborsku, kde rovněž nezískali ani bod po prohře 1:2. Chuť si teprve napravili v 1. kole MOL Cupu, v němž zvítězili ve Ždírci nad Doubravou v poměru 4:1 (branky Gaszcyk, Hladík, Granečný, Alli Wale Musa. V mistrovské soutěži konečně zabrali až v 5. kole, kdy v domácím utkání na stadionu v Srbské zdolali přesvědčivě mužstvo Chrudimi rovněž 4:1 (branky Řezníček 3, Smejkal).
K největším osobnostem mužstva patří bezesporu ostrostřelec Jakub Řezníček, jenž v loňské sezóně skončil v tabulce prvoligových kanonýrů na druhém místě s devatenácti brankami, když zaostal pouze o jediný gól za vítězem Václavem Jurečkou ze Slavie Praha. Z dalších opor je třeba vzpomenout brankáře Martina Berkovce, Denise Granečného, Romana Potočného a Jiřího Texla. Ozdobou týmu je i osmadvacetiletý guinejský reprezentant, záložník Kamso Mara, který v minulosti nastupoval v české nejvyšší soutěži za Jihlavu a Liberec, odkud odešel na hostování do izraelského klubu Beitar Jeruzalém.
Aktuální články
POZVÁNKA NA PROSTĚJOV
Pomalu se blíží čas prvního ostrého zápasu, ve kterém se budeme rvát o mistrovské body. Ještě předtím nás však čekají tři...
AUSTIN KEMP 2025
Fotbalový klub FC FASTAV VSETÍN pořádá již třetí ročník prázdninového fotbalového AUSTIN KEMPU. Dalšího prázdninový kemp se...
GÓL NAVRÁTILCE CLEMENTA. VSETÍN VYHRÁL I POTŘETÍ.
Zajímavou konfrontaci s předním celkem jihomoravské divize zvládlo áčko Vsetína díky dvěma gólů v poslední desetiminutovce. Nejprve...