Jiří Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE: FC TVD SLAVIČÍN

V současné době je sezona ve svižném zápasovém kvapíku a další mistrovské utkání je na plánu již v neděli dopoledne. 

Dalším soupeřem vsetínského mužstva „venku“ bude tradiční a velmi silný celek Slavičína, mnoholetý účastník divize. Úvodem přidáváme pár řádků z jeho poměrně zajímavé historie.

Fotbalové začátky ve Slavičíně se datují z první poloviny třicátých let minulého století. Stalo se tak na ustanovující schůzi klubu „Sportovní mládež Slavičín (S.M.S.) – Mladotice“, konané 23.05. 1935.....

.... Již před zahájením činnosti klubu si vyznavači fotbalu upravili hřiště na pozemku pronajatém od obecní rady v místech nynější firmy SLAVI „Na Výpustě“. Zde se také uskutečnilo první oficiální utkání S.M.S. Tato tři písmena - zkratka názvu klubu - „Sportovní mládež Slavičín – Mladotice“, byla vyšita i na prvních dresech – bílé košile, černé trenýrky. Hosté, fotbalisté ze sousedního Rudimova, odešli dne 2. června 1935 vysoko poraženi v poměru 1:5. Mezi další soupeře následně patřily týmy Nevšové, Šanova, Štítné, Bojkovic, Luhačovic a ostatních klubů z blízkého okolí.
Do župy byl již klub zaregistrován pod novým názvem S.K. Slavičín – Mladotice, a do mistrovských soutěží vstoupili Slavičínští jarem roku 1938. V roce 1941 se začalo hrávat ve Slavičíně na hřišti, kde následně vyrostla i pěkná tribunka. Obojí se nacházelo v místech nynějšího stadionu. K utkáním se jezdilo vlakem, na kole, ale chodilo se taktéž pěšky. Podmínkám odpovídaly i výsledky. V té době byli slavičínští fotbalisté až do roku 1948 členy tzv. „Hameleho župy“ a startovali ve II. třídě – okrsek Slovácko. V následujících letech se organizace soutěží rok od roku měnila, a tak se ve Slavičíně střídal okresní přebor s 1.B třídou. Vrcholem byl rok 1956, kdy mužstvo bojovalo o postup do 1.A třídy. V opakovaném utkání na neutrálním hřišti ve Vsetíně prohráli Slavičínští s Valašským Meziříčím 2:5 (v prodloužení) a vidina postupu se rozplynula.
Další vzestup se dostavil až po deseti letech, kdy Spartak Slavičín postoupil v roce 1966 do 1.B třídy. V té již jednu sezónu působila i místní Dukla. V šedesátých letech balancoval slavičínský Spartak mezi 1.B třídou a okresním přeborem, zatímco Dukla byla úspěšnější. Ta usilovala o postup do 1.A třídy a v roce 1969 jej skutečně vybojovala. Rok na to došlo ke spojení fotbalových sil ve Slavičíně. Díky tomuto sloučení s místní Duklou získal Spartak 1.A třídu a „B“ mužstvo 1.B. třídu. Hráči i funkcionáři obou klubů se sjednotili pod hlavičkou TJ Vlárské strojírny Slavičín. Tak se sešla výborná hráčská parta, která hned v úvodní společné sezóně bezpečně v 1.A třídě zvítězila s desetibodovým náskokem a postoupila do tehdejšího přeboru Středomoravské župy. Tato struktura soutěže měla však jen tříleté trvání.
Velkým vrcholem fotbalového oddílu byla poté sedmdesátá léta minulého století. Po dvouletém účinkování v 1.A třídě se stal Slavičín účastníkem přeboru Jihomoravského kraje. Následující tři roky byly pro Slavičín svátkem fotbalu a celé město fotbalem žilo. „Stropu“ bylo dosaženo ihned v první sezóně 1974-1975, kdy Vlárské strojírny Slavičín v konečném účtování dosáhly až na vynikající třetí příčku. Po sestupu v roce 1977 se rok co rok usilovalo o návrat do přeboru, leč marně. To se podařilo až o několik let později, kdy se vybojoval zpět nejen postup do Jihomoravského přeboru, ale brzy na to i do divize, ve které v každém soutěžním ročníku patřil tým vždy ke „štice“ soutěže. Výjimkou je však prozatím letošní ročník, kdy se mužstvu nedaří tak, jak by si všichni přáli. Celek je ovšem natolik zkušený, že se na horní příčky postupem času určitě vrátí.
V loňském vzájemném měření sil bylo daleko úspěšnější slavičínské mužstvo, neboť na svém trávníku rozdrtilo tehdy naprosto bezradný a naivně hrající vsetínský tým v poměru 5:1. Dařilo se mu i ve Vsetíně, kde rovněž zvítězilo zcela přesvědčivě 4:1. Věřme, že se historie již znovu nebude opakovat, a tentokrát se celek Vsetína vypne k mnohem lepšímu výkonu, za který se po devadesáti minutách nebude muset stydět. V základní sestavě Slavičína se pravděpodobně objeví i bývalý výborný hráč Vsetína Pavel Naňák.
Poslední divizní zápas však Slavičínským naprosto nevyšel. Zanechali totiž všechny tři body v dalekém Rýmařově po kruté porážce 2:5, přestože v průběhu boje vedli již 2:0. Domácí poté doslova „vstali z mrtvých“ a misky vah výrazně překlopili na svou stranu. Navíc hosté přišli o Davida Staňka, který byl po druhé žluté kartě v 53. minutě vyloučen.
V loňském ročníku při závěrečném účtování obsadil tým Slavičína druhé místo se ziskem 55 bodů (bilance: 18-1-7, skóre 52:32) za vítěznými Kozlovicemi s 57 body. O prvenství přišli v posledním zápase, kdy na domácím stadionu překvapivě podlehli zachraňujícím se Všechovicím 1:2.
V pomyslné tabulce, týkající se utkání doma, skončili na velmi dobrém druhém místě, když z třinácti odehraných střetnutí získali 30 bodů (bilance: 10-0-3, skóre 25:14).
V průběžné tabulce se po osmém kole zatím pohybují hráči Slavičína na netradičním osmém místě se ziskem 10 bodů (bilance: 3 výhry, 1 remíza, 4 prohry, skóre: 10:18).
K oporám týmu patří brankář Tomáš Pjajko, dále kapitán Ondřej Školník, Jakub Žůrek, Vlastimil Juřica a již výše vzpomínaný Pavel Naňák.

Aktuální články

VSETÍN ZKOUŠÍ ÚTOČNÍKA BŘEZINU, VE FRÝDKU - MÍSTKU ZTRATIL RYCHLÉ VEDENÍ 2:0

Rychlé vedení 2:0 jim výhru nad soupeřem z vyšší třídy nepřineslo. Fotbalisté divizního Vsetína ve středečním přípravném zápase...

DALŠÍ PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ A MOL CUP

Upřesnění časů a termínů dalších zápasů, které máme před sebou: Středa 17.7.2024 příprava : MFK Frýdek Místek (MSFL). ...

VSETÍN V PŘÍPRAVĚ PODLEHL HAVÍŘOVU. ZA POSÍLENÉHO SOUPEŘE SKÓROVAL I KUZMANOVIČ

Fotbalisté divizního Vsetína v letní přípravě poprvé narazili. Valaši po středečním úvodním triumfu nad Bílovcem další výhru...