Jirka Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE: 1.FC VIKTORIE PŘEROV

K utkání sedmého kola zajíždějí vsetínští fotbalisté do Přerova, kde bude jejich soupeřem nebojácný, houževnatý a především velmi perspektivní tým 1. FC Viktorie Přerov (přesný název První Football Club Viktorie Přerov), jehož věkový průměr je téměř rovných dvacet let.
Přerovská kopaná má již více než stoletou tradici. Je největším klubem v okresu, ve kterém se pravidelně, podobně jako ve vsetínském fotbale, připravuje přibližně tři sta malých a velkých sportovců. Fotbal v Přerově zažil stejně, jak je tomu i v jiných oblastech života, chvíle slávy, ale také okamžiky, které by nejraději ze svého archivu vymazal. Stovky a tisíce hráčů se podílely na tomto dění v nejmasovějším sportu u nás....

.... Velmi krušným obdobím byl konec devadesátých let minulého století. Přerovský fotbal vyklidil v mužském podání nabyté pozice, čehož samozřejmě využila další sportovní odvětví provozována ve městě. První roky nového tisíciletí byly ve znamení rozpadu sil do několika klubů, které mezi sebou urputně soupeřily o vybudování co nejlepších pozic pro sebe. Každý si utrhnul svůj kousek, ale konečný efekt by se dal označit známkou dostatečný.
Bezpochyby nejvýznamnějším krokem je skutečnost, že si na začátku roku 2011 sedli k jednacímu stolu zástupci 1. FC Přerov a Viktorie Přerov. Výsledek se dostavil v podobě sloučení obou spolků pod společným názvem 1. FC Viktorie Přerov o. s. Spojení dvou nejvýznamnějších klubů ve městě však znamenalo vítězství v bitvě, nikoliv však ve fotbalové válce. Ta obsahuje spoustu každodenních sporů, zejména v té oblasti mimosportovní.
V posledních letech si klub po sportovní stránce udržuje laťku hodně vysoko. Zachována je pro region především divizní účast mužů. Vždyť v nedávné minulosti byl klub na pokraji krachu a v činnosti měl pouze mládežnické celky. Kategorie dospělých působí a v budoucnosti bude zřejmě i nadále působit v oblasti výkonnostní, tedy neprofesionální kopané.
Velkou přízeň klubu zachovává generální sponzor, bez něhož si svou činnost nedovede vůbec představit. Není jím nikdo jiný, než statutární město Přerov!!! Mezi další mecenáše patří též Pivovar ZUBR Přerov a.s., Olomoucký kraj a mnoho dalších, kteří pravidelně sahají do svých finančních zdrojů proto, aby přerovskému fotbalu co nejvíce pomohli.
Ale zpět k prvnímu mužstvu. Během letní přestávky došlo v kádru k celkem výrazným změnám. Ta nejdůležitější nastala na postu hlavního trenéra. Zde vystřídal temperamentního a ctižádostivého Davida Rojku, mířícího do FC Zlínsko (bývalé Kvítkovice a před tím Viktoria Otrokovice), šéftrenér mládeže David Chuda, jenž v minulé sezóně trénoval tým krajské soutěže Brodek u Přerova. Cíl stanovil jasný. Hrát především aktivní a atraktivní fotbal, a na podzim posbírat co nejvíce bodů, aby se jeho celek vyhnul na jaře co nejdříve záchranářským bojům.
Hráčský kádr opustil obávaný střelec David Kašpárek a Petr Mirvald, kteří společně zamířili do Moravsko-slezské fotbalové ligy (FC Zlínsko). Do týmu naopak přišel Jan Kudlička (Brodek u Přerova), Jakub Braun (FC Želatovice), Pavel Janyška (Sigma Olomouc, poté Zlínsko), Patrik Jakubowicz (FC Slovácko/Zlínsko), od něhož si v Přerově hodně slibují. Dále budou spoléhat na navrátilce Tomáše Vařechu (Brodek u Přerova) a brankáře Davida Bělku (FC Kostelec). Do celku byli zařazeni i hráči loňské U19, a to Adam Kocian a Jan Verbich.
K tahounům současného mužstva patří Patrik Javora, Viktor Kocian, Martin Repček a Daniel Řezník.
Z loňského vzájemného měření sil vyšli lépe Vsetínští. Na domácí půdě na podzim svému soupeři sice podlehli v poměru 0:1, ovšem vše si vynahradili v jarní odvetě, kdy dokázali v Přerově zvítězit jednoznačně 3:0. Úspěšnými střelci byli Martin Zbranek, Tomáš Mlýnek a Jiří Matyáš.
Na sezónu 2022/2023 by v Přerově rádi co nejrychleji zapomněli. Pár kol před koncem ještě vůbec nebylo jasné, zda si divizní účast zajistí i v nadcházejícím ročníku. Vše ale úspěšně zvládli a s třiadvaceti získanými body (bilance: 6-5-15, skóre 32:57) obsadili konečnou třináctou příčku tabulky. Je však nutno při této příležitosti podotknout, že vzhledem k rozšíření soutěže na šestnáct mužstev od nového soutěžního ročníku 2023/2024 nesestupoval z divize „E“ žádný tým.
Pro zajímavost uvádíme ještě úspěšnost Přerovských na svém stadionu v loňském roce. Ze třinácti odehraných utkání obsadili se ziskem devíti bodů poslední, čtrnácté místo (horší skóre než 1. HFK Olomouc) s bilancí 2 výhry, 3 remízy, 8 proher, skóre 17:29.
V minulém kole zajížděli Viktoriáni do stále se lepšícího Rýmařova. Po bojovném a srdnatém výkonu si odvezli zcela po zásluze jeden bod za remízu 1:1. Na vedoucí branku Jana Verbicha těsně před koncem prvního poločasu odpověděli domácí vyrovnáním až v 83. minutě, kdy se trefil ze značky pokutového kopu Jiří Furik.
Po šestém kole průběžné tabulky patří Přerovským dvanáctá příčka s doposud získanými sedmi body (bilance: 2 vítězství, 1 remíza, 3 prohry, skóre 4:9).

Aktuální články

VSETÍN ZKOUŠÍ ÚTOČNÍKA BŘEZINU, VE FRÝDKU - MÍSTKU ZTRATIL RYCHLÉ VEDENÍ 2:0

Rychlé vedení 2:0 jim výhru nad soupeřem z vyšší třídy nepřineslo. Fotbalisté divizního Vsetína ve středečním přípravném zápase...

DALŠÍ PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ A MOL CUP

Upřesnění časů a termínů dalších zápasů, které máme před sebou: Středa 17.7.2024 příprava : MFK Frýdek Místek (MSFL). ...

VSETÍN V PŘÍPRAVĚ PODLEHL HAVÍŘOVU. ZA POSÍLENÉHO SOUPEŘE SKÓROVAL I KUZMANOVIČ

Fotbalisté divizního Vsetína v letní přípravě poprvé narazili. Valaši po středečním úvodním triumfu nad Bílovcem další výhru...