Jiří Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME DNEŠNÍHO SOUPEŘE: FK NOVÉ SADY

Ve třiadvacátém kole divize skupiny „E“ zajíždí vsetínský celek na půdu Nových Sadů, malého klubu na okraji Olomouce, jenž v příštím roce oslaví významné 105. výročí od svého založení. Proto v krátkosti nahlédněme do jeho historie, která je nadmíru zajímavá.
Od roku 1920 působil v srdci Hané snaživý sportovní klub SK Haná Novosady. Jeho zakladatelem byl továrník Otto Neoral. Již v sedmnácti letech za pomoci otce a dalších příznivců sportu vytvořil SK HANÁ. V roce 1924 se klub rozhodl sloučit s Českou sportovní společností (ČSS Olomouc), která dodala nejen kvalitní hráče, ale i funkcionáře. První mužstvo hrávalo II. třídu a aspirovalo na postup do I. třídy.---

----Po II. světové válce, o něco více než dva měsíce po osvobození, přesněji 17. července 1945, se v restauraci „U Gofroje“ sešlo asi čtyřicet nadšenců, kteří si za svůj cíl dali založit fotbalový klub. To se podařilo dne 23. července 1945 pod názvem DSK Haná Olomouc. Tým byl zařazen do III. třídy a o rok později působil ve II. třídě, kdy přišla první změna názvu na ZK Dehet. O dva roky později byl přejmenován na Sokol Haná Olomouc Nové Sady. V letech 1954–1960 hrálo mužstvo dospělých v krajské soutěži a vedlo si zde více než dobře. Tu ale muselo opustit po ročníku 1959/1960, kdy byl zrušen Olomoucký kraj a soutěže řízené Severomoravským fotbalovým svazem zaplavily celky z Ostravska. V roce 1966 byl klub přejmenován na TJ MILO Olomouc. Šedesátá léta patřila ke „zlaté éře“ novosadské kopané. V tomto roce vytvořili Novosadští velmi silný celek, jenž vybojoval 1. A třídu. O tři roky později vznikla „Hanácká fotbalová župa“. V tehdy nejvyšší soutěži, kterou do té doby novosadské mužstvo ještě nikdy nehrálo, vydrželo tři roky. V sezóně 1997/1998 po několika letech opustil tým Hanáckou fotbalovou župu a působil v 1. A třídě.
Po přelomu tisíciletí se muži úspěšně drželi v této soutěži. V roce 2004 došlo zásluhou předsedy klubu Vojtěcha Piňose ke sloučení klubu tehdejší divizní Králové a klubu Nových Sadů. Na základě dohody se následně vytvořil klub nový, a to Královské Nové Sady se sídlem v Olomouci. První divizní rok se vydařil nad očekávání. Tým obsadil jedenácté místo, což byl největší úspěch v historii novosadského fotbalu. V ročníku 2005/2006 se umístily Královské Nové Sady-již pod názvem FK Nové Sady-na poslední příčce. A původní domácí tým skončil v 1. B třídě předposlední. Do další sezóny se do okresního přeboru ani nepřihlásil.
A nyní již k současnému dění v prvním mužstvu dospělých. Základem dnešního souboru jsou hráči z Olomouce a nejbližšího okolí. Hlavním trenérem „A“ týmu dospělých je již hezkou řádku let zkušený, a nám velmi dobře známý Rostislav Sobek, bývalá brankářská jednička nedalekých Kateřinic. Určitě si uchoval v paměti derby utkání se vsetínským celkem, která měla vždy vysokou úroveň i neopakovatelnou atmosféru. Velkou osobností je jeho asistent Jiří Vít, v minulosti skvělý prvoligový gólman a později masér nejen Sigmy Olomouc, ale i české reprezentace.
V průběhu zimní přestávky došlo v týmu k několika změnám. Kádr A-mužstva posílil Vojtěch Foukal ze Sigmy Olomouc, dále Patrik Hanus z TJ Štěpánov a Jan Šebora z TJ Čechovice.
Ze vzájemného podzimního měření sil vyšli lépe Vsetínští. Na svém stadionu dokázali jasně zvítězit v poměru 3:0, když se o všechny branky postaral Martin Zbranek.
Do odvetných jarních divizních duelů vstoupili Novosadští v domácím prostředí, dá se říci, výborně. Po úvodní bezbrankové remíze s celkem Skaštic, dokázali následně nejprve porazit silné Kozlovice v poměru 3:2, když se o branky postarali Rostislav Sobek ml., Martin Ambrož z penalty a Tuan Anh Nguyen. Rovněž slavili vítězství nad obávaným celkem Bzence po výsledku 4:3 (góly: Martin Ambrož 2x, Martin Krátký a Jan Raška po jedné). Takže vsetínský tým nečeká na Hané rozhodně „procházka růžovým sadem“!!
V domácím prostředí jsou Novosadští pro všechny soupeře nesmírně těžkým protivníkem. Z doposud jedenácti odehraných utkání získali celkem jedenadvacet bodů (bilance: 6 vítězství, 3 remízy, 2 prohry, skóre 24:15), což je řadí na čtvrtou příčku průběžné tabulky „Doma“.
V minulém střetnutí zavítal tým Nových Sadů do Rýmařova, kde se po devadesáti minutách hry rozešel s domácím celkem smírně 1:1. Po bezbrankovém prvním poločase otevřel skóre v 53. minutě hostující Martin Ambrož. O vyrovnání se postaral v 84. minutě rýmařovský Roman Marek.
Po dvaadvacátém kole se momentálně olomoucký celek pohybuje na osmém místě se ziskem 31 bodů (bilance: 8–7–7, skóre 42:41).
Mezi největší opory týmu patří brankář a zároveň kapitán Zdeněk Kofroň, dále Martin Ambrož, Martin Krátký a Zdeněk Fládr.

Aktuální články

VSETÍN ZKOUŠÍ ÚTOČNÍKA BŘEZINU, VE FRÝDKU - MÍSTKU ZTRATIL RYCHLÉ VEDENÍ 2:0

Rychlé vedení 2:0 jim výhru nad soupeřem z vyšší třídy nepřineslo. Fotbalisté divizního Vsetína ve středečním přípravném zápase...

DALŠÍ PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ A MOL CUP

Upřesnění časů a termínů dalších zápasů, které máme před sebou: Středa 17.7.2024 příprava : MFK Frýdek Místek (MSFL). ...

VSETÍN V PŘÍPRAVĚ PODLEHL HAVÍŘOVU. ZA POSÍLENÉHO SOUPEŘE SKÓROVAL I KUZMANOVIČ

Fotbalisté divizního Vsetína v letní přípravě poprvé narazili. Valaši po středečním úvodním triumfu nad Bílovcem další výhru...