Jirka Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: TJ SLOVAN BZENEC

Předposledním soupeřem vsetínských fotbalistů v podzimní části bude na domácím stadionu v Tyršově ulici jeden z mála celků z jihu Moravy, kterým je velmi nebezpečný, cílevědomý a prozatím v této sezóně obzvláště silný a úspěšný tým Bzence. Zpočátku vás provedeme jeho nesmírně zajímavou a dlouhou historií....

....Počátky sportovní činnosti v tomto městě se datují již od roku 1920, kdy vojenští příslušníci zdravotního skladu a telegrafního útvaru poprvé oblékli trenýrky, košili s hvězdou na prsou a honili kulatý míč na místním plácku v části Dúbrava.
Fotbal se hrál bez omezení času a až večerní šero nemilosrdně odpískalo konec zápasů. První průkopníci, složení převážně ze studentů, jako zakladatelé „Prvého kroužku“, nalezli v dohledné době v dalších utvořených klubech (Meteor, Slavia, Makabi) silnou konkurenci, které však po krutých porážkách od S.K. Junior – studentská jedenáctka – zanikají a začleňují se do řad „Prvého kroužku“. A proto se v polovině roku 1922 sešli zástupci „Prvého kroužku“ s funkcionáři konkurenčního klubu ze SK Slovan Lideřovice, situaci zhodnotili a po krátkém jednání dohodli spojení obou kroužků pod názvem SK Slovan Bzenec.
Výsledek sloučení se projevil již v říjnu 1926, kdy Bzenec porazil v té době skvělý SK Kyjov 3:1. V roce 1928 byl ustanoven řádný klub, ohlášený na příslušných místech a nastává skutečná veřejná sportovní činnost. Mimo kopané se provozovala také házená a později i hokej.
V roce 1941 se Slovan probojoval do 1. B třídy. V době okupace a nasazení hráčů na nucené práce klub živořil. Spolková činnost se udržovala pouze schůzováním. Pět hráčů odešlo do ilegality a bojovalo v západních armádách ve Španělsku a Jugoslávii. Dva z nich položili životy na oltář svobody.
Významných výsledků dosáhl Slovan v letech 1962–1963 již ve sjednocené tělovýchově, kdy se probojoval do okresního přeboru. Poté přišly další úspěchy i nezdary. Jeden rok hrálo mužstvo mužů 1. A třídu a po reorganizaci (snížení o osm mužstev) se opět vrací do okresních soutěží. Více než patnáct let trvalo úsilí funkcionářů, aby Bzenec opět patřil na výslunní, a to mezi nejlepší mužstva okresu Hodonín. Za svoji éru změnil klub několikrát název (TJ Slovan, TJ Slavoj, Tělovýchovná jednota), aby dnes užíval původní „hlavičku“ TJ Slovan.
V sedmdesátých letech minulého století začalo budování nového sportovního areálu v krásném zámeckém parku. První povrch hřiště byl škvárový. Za vydatné pomoci města se podařilo zřídit tréninkovou plochu a hlavní hřiště se zatravnilo.
Od roku 1985 se datuje zvýšený zájem o fotbal a postupně se muži znovu propracovávají až do 1. A třídy. Vedení oddílu se v té době zaměřilo především na práci s mládeží.
V posledních patnácti letech klub významně spolupracuje s městem Bzenec. Sportovní areál byl převeden do majetku města a údržba sportovišť se financuje z městského rozpočtu!!
V současné době je tým dospělých stálým účastníkem divize. Nejprve byl zařazen do jižní skupiny „D“, posléze přeřazen do kategorie „E“. Během letní přestávky se kádr mužstva podařilo posílit o Dominika Kaňu z FC Koryčany, Petra Bergra (FK Bystřice p. Hostýnem), Ondřeje Kuchaře (FC Veselí n. Moravou) a Kryštofa Crhana (FC Velké Meziříčí)
V letošním soutěžním ročníku prozatím „kope“ velmi dobře. Je téměř nepřekonatelný především na domácí půdě, kde vyprovodil některé ze svých soupeřů pořádným výpraskem. Namátkově: Šternberk 4:0 (branky: Petr Kasala 2, Martin Vaďura a Dominik Daňa po 1), Nové Sady 5:0 (branky: Kryštof Crhan, Tomáš Zúbek, Petr Kasala, Martin Vaďura, Dominik Pelikán), Skaštice 6:1 (branky: Petr Kasala 3, Tomáš Zúbek 2, Kryštof Crhan 1). Pouze jedenkrát odešel poražen, když podlehl nevyzpytatelným Kozlovicím v poměru 0:2.
Nevede si vůbec špatně ani na hřištích soupeřů. Dokázal remizovat v úvodním kole ve Všechovicích 1:1 (branka: Petr Kasala), dále remizoval ve Slavičíně 2:2, ačkoliv již v průběhu zápasu vedl 2:0 (branky: Petr Kasala pok. kop, Martin Vaďura). Naplno celek Slovanu bodoval na horké půdě v Baťově, kde po územní převaze zvítězil 1:0 (branka: Dominik Kaňa)
Loňské podzimní měření sil, kdy mužstvo Bzence přivítalo Vsetínské na svém stadionu, skončilo po vyrovnaném průběhu zaslouženou bezbrankovou remízou. V jarní odvetě se však tým Bzeneckých ve Vsetíně vypjal k vynikajícímu výkonu a domácí zaslouženě deklasoval 3:0.
V minulém kole mužstvo Bzence hostilo na vlastním trávníku tým Rýmařova. V tomto střetnutí neponechali bzenečtí hráči nic náhodě, potvrdili roli vysokého favorita a po velmi dobré hře zvítězili v poměru 2:0, když se o branky podělil Dominik Kaňa a Petr Kasala.
V průběžné tabulce po třináctém kole se soubor Bzence pohybuje na hezkém čtvrtém místě, se ziskem 26 bodů (bilance: 8 výher, 2 remízy, 3 prohry, skóre: 33 :11), když zaostává jen o dva body za vsetínským celkem.
Mezi největší opory Bzeneckých patří Dominik Kaňa, Tomáš Zůbek, Dominik Pelikán, Petr Kasala a Martin Vaďura.

Aktuální články

VSETÍN S PĚTI RŮZNÝMI STŘELCI UDĚLAL SE ŠTERNBERKEM RYCHLÝ PROCES

Trenér Lukáš Pazdera : "Musím říct, že jsme měli raketový nástup a v 11. minutě jsme vedli 0:3. Samozřejmě sebevědomí přirozeně...

VSETÍN MĚL RAKETOVÝ NÁSTUP, PO JASNÉ VÝHŘE 5:1 PŘESKOČIL BZENEC A JE TŘETÍ

Tak brzy hotovo na jaře ještě neměli. Fotbalisté divizního Vsetína v sobotním zápase 21. kola vyřídili domácí Šternberk 5:1 a...

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK ŠTERNBERK

V dalším, v pořadí již šestém utkání jarní části, zajíždějí vsetínští hráči ke zkušenému, ostřílenému a velmi...