Jiří Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME NADCHÁZEJÍCÍHO SOUPEŘE: FC KOZLOVICE

Ve dvanáctém kole divize „E“ přivítá celek Vsetína na své půdě jednoho z vážných aspirantů na postup do Moravskoslezské ligy, nesmírně silný, ctižádostivý, a velmi zkušený tým Kozlovic. Obě mužstva se spolu střetla již v této podzimní sezoně, a to v prvním kole MOL Cupu ve Vsetíně. 
Na velmi těžkém terénu, hraničícím s regulérností, zvítězili  domácí nad svým sokem v poměru 3:1 brankami Jana Stuchlíka z trestného kopu, Ondřeje Otepky a Ondřeje Strachoně

Pokusíme se teď na chvíli zalistovat v jeho bohaté historii ...

...Začátky fotbalového klubu sahají do roků ihned po skončení I. světové války. V této době začaly sportovní aktivity tehdejších obyvatel obce Kozlovice, do které přišel skutečný „anglický fotbal“. Toto nadšení vedlo v roce 1921 k založení Fotbalové dělnické tělovýchovné jednoty (FDTJ). Její příznivci se scházeli na louce u lesa, někde v prostorách dnešního stadionu, což předznamenalo v roce 1924 založení sportovního klubu SK Haná Kozlovice. Tento letopočet se považuje za skutečný počátek fotbalového dění v Kozlovicích.
V roce 1927 se změnil název klubu na Rudá Hvězda Kozlovice, a deset let poté byl založen S.K. Kozlovice. Teprve v říjnu roku 1942 byla tehdejším výborem podána přihláška do Haleleho „Hanácké Župy fotbalové“ (HŽF) a následně byl klub zařazen do II. třídy. V následujícím roce tedy celek zahájil boje v sérii mistrovských zápasů HŽF, a hned v prvním ročníku soutěže postoupil „A“ tým do 1. B třídy. To byla pro nedávno registrovaný klub velká událost.
Rok 1947 znamená pro oddíl nejen změnu názvu zpět na již bývalý název SK Haná Kozlovice, ale zároveň i sestup do II. třídy. V těchto letech se klubu vůbec nedařilo a v sezoně 1948–1949 sestoupilo „A“ mužstvo do III. třídy. V roce 1956 byla založena Tělovýchovná Jednota Sokol Kozlovice a následující léta znamenala pro kozlovický fotbal dobu výkonnostního vzestupu. Výsledkem byl postup prvního mužstva do II. třídy a založení týmu dorostu. V roce 1965 postoupilo „Áčko“ dospělých do 1. B třídy. V roce 1969 došlo k reorganizaci kopané v krajích. Kozlovice opustily Ostravský kraj, staly se součástí Středomoravského kraje a „A“ tým byl zařazen do 1. A třídy. Rok 1970 přinesl další změnu názvu klubu, kdy místní fotbalisté vystupovali pod hlavičkou TJ ČSAD Přerov-Kozlovice. Po pádu z 1.A třídy a následně i z 1.B třídy setrvali Kozlovičtí několik let v okresních soutěžích. V roce 1996 je klub znovu přejmenován na FK Kozlovice, jehož název nese dodnes. Nové tisíciletí začalo pro zdejší fotbal velmi dobře, neboť v roce 2000 první mužstvo vybojovalo postup do 1. B třídy a rok na to dokonce do 1. A třídy.
Další vzestup klubu byl zaznamenán v ročníku 2003-2004, kdy se zdejšímu mužstvu podařilo v 1. A třídě zvítězit, což vedlo k účasti v krajském přeboru. Po několikaletém působení v této kategorii se konečně v roce 2014 stávají „Kozli“ účastníky nejprve Moravskoslezské divize „F“, poté od roku 2016 nastupují pravidelně v Středomoravské divizi skupiny „E“. V té působí i v současnosti, a patří vždy k „černým koňům“. Několikrát jim postup unikl jen o vlásek a dosavadní průběh letošního ročníku naznačuje, že to s přesunutím do třetí nejvyšší soutěže myslí stále naprosto vážně.
Při této příležitosti je však potřeba uvést fakt, že v sezoně 2022-2023 divizi o dva body před druhým Slavičínem vyhráli, postupu do Moravskoslezské ligy se však vzdali.
Během letní přestávky nezůstal v klubu kámen na kameni. Kádr posílil Radek Smékal (příchod z FC Zlínsko), Jakub Vyhlídal (SK Lipová), Štěpán Illík (SK Prostějov) a Jakub Slatinský (Sigma Olomouc). Naopak tým opustil Tomáš Strašák a Adam Galetka (oba odchod FC Kvasice).
Z loňského vzájemného souboje se vsetínskými hráči vyšli mnohem lépe Kozlovičtí, poněvadž na vlastním stadionu zvítězili v poměru 3:0, brankami Miroslava Kozáka, Adama Galetky a Ondřeje Kyseláka. Dařilo se jim i v jarní odvetě ve Vsetíně, kde po zcela vyrovnaném průběhu zvítězili šťastně nejtěsnějším rozdílem 1:0 vlastní brankou vsetínského Matyáše po rozehrání rohového kopu soupeře.
Mužstvu Kozlovic je v podstatě jedno, zda hraje svá mistrovská utkání „doma“ nebo „venku“. Disponuje širokým a kvalitním kádrem, a je známo především ofenzívní nátlakovou hrou. Doposud zaznamenalo pouze jedinou porážku, a to v dohrávce prvního kola na horké půdě FC Strání, kterému podlehlo 0:2. Obě branky padly až v samotném závěru, a to v 88. a 91. minutě. Při této příležitosti je nutno podotknout, že v 55. minutě musel předčasně pod sprchy domácí hráč Filip Hruboš, jenž byl vyloučen po obdržení druhé žluté karty. Hosté tuto početní výhodu nejen že nevyužili, ale ba právě naopak dvakrát inkasovali.
V minulém kole hostil celek FK Kozlovice stále se lepšící mužstvo SK Jiskra Rýmařov. Domácí však roli jasného favorita nepotvrdili a se svým soupeřem se rozešli smírně 1:1. Do vedení poslal hosty již v 7. minutě David Hleba, ve 23. minutě stav srovnal Radek Smékal. Po obrátce se již stav nezměnil, a tak soubor ze severu Moravy si odvezl překvapivě, ale zaslouženě, velmi cenný bod.
Mezi největší opory týmu z Hané patří Alex Řehák, Ondřej Kyselák, Štěpán Smolka a Dominik Skopal.
V průběžné tabulce Kozlovickým přináleží výborná druhá příčka, když z doposud jedenácti odehraných zápasů získali 26 bodů (bilance: 8 vítězství, 2 remízy, 1 porážka, skóre: 20:8). Ihned za nimi je pouze se ztrátou jediného bodu vsetínský tým, a tak lze určitě očekávat vyrovnaný a nesmírně zajímavý zápas.

Aktuální články

VSETÍN S PĚTI RŮZNÝMI STŘELCI UDĚLAL SE ŠTERNBERKEM RYCHLÝ PROCES

Trenér Lukáš Pazdera : "Musím říct, že jsme měli raketový nástup a v 11. minutě jsme vedli 0:3. Samozřejmě sebevědomí přirozeně...

VSETÍN MĚL RAKETOVÝ NÁSTUP, PO JASNÉ VÝHŘE 5:1 PŘESKOČIL BZENEC A JE TŘETÍ

Tak brzy hotovo na jaře ještě neměli. Fotbalisté divizního Vsetína v sobotním zápase 21. kola vyřídili domácí Šternberk 5:1 a...

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK ŠTERNBERK

V dalším, v pořadí již šestém utkání jarní části, zajíždějí vsetínští hráči ke zkušenému, ostřílenému a velmi...