Jirka Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: SK JISKRA RÝMAŘOV

V posledním utkání podzimní části soutěže zajíždějí vsetínští fotbalisté do dalekého Rýmařova, kde jejím soupeřem bude domácí Jiskra. Ta se v letošním ročníku poprvé stala účastníkem divize skupiny „E“, poněvadž si vyměnila své místo s celkem Valašského Meziříčí, jenž požádal i nadále o setrvání v severní skupině „F“. Představme si proto tento tým a nahlédněme trochu do jeho historie....

..... V roce 2016 si připomněl rýmařovský fotbalový oddíl sedmdesát let od svých novodobých dějin. Začátky v roce 1946 nebyly ale vůbec jednoduché, spíše naopak. Vždyť mimo elán a nadšení několika jednotlivců zapálených pro sport, neměli rýmařovští „předkové“ pro svou činnost prakticky vůbec nic. Jen pevná vůle a neustálý optimismus překonaly počáteční překážky a kousek po kousku rostlo dílo, na které může být dnešní generace „jiskrovců“ právem pyšná a hrdá. SK Rýmařov - jak zněl původní název - později Tělovýchovná jednota (TJ) SOKOL Rýmařov, dále TJ SOKOL BROKÁT Rýmařov až po dnešní název SK Jiskra Rýmařov – patří od roku 1953 k jedné z největších sportovních organizací v podhůří Jeseníků.
Jedním ze středisek společenského života byla tenkrát vinárna KORUNA, kde se scházeli příznivci sportu, a tam taky padl první návrh na založení fotbalového klubu. Od nápadu k uskutečnění nebylo daleko, a proto se již v červnu 1946 připravila ustanovující schůze klubu, jejíž jedinou náplní byl fotbal. Schůze se konala v kavárně AVION, kde byl jako první předseda SK Rýmařov zvolen František Ulrych. Činnost nového oddílu v počátcích byla velmi složitá a závislá především na penězích, a dále na systému tělovýchovy v počátku padesátých let. Částečné zlepšení situace nastalo koncem roku 1951, kdy TJ SOKOL Rýmařov byla začleněna do tehdejšího n. p. BROKÁT Rýmařov, který vypomáhal hlavně po finanční stránce a měl povinnost pomoci i materiálně. Taktéž její název se mění na TJ SOKOL BROKÁT Rýmařov. Od roku 2016 se z důvodu změny legislativy přejmenoval název klubu na současný SK JISKRA RÝMAŘOV, z.s. (zapsaný spolek).
Ale vraťme se do období založení SK Rýmařov a sledujme jeho činnost až po dnešní dobu. Jediné, co klub zpočátku měl, bylo fotbalové hřiště po německém DSV Römerstadt, jež bylo na stejném místě jako je současný stadion. Funkcionáře trápil především velký nedostatek financí, a tak se rozhodli uspořádat veřejnou sbírku mezi občany města, ale hlavně mezi živnostníky, a to na nákup výstroje, míčů a vyřízení přestupů kvalitních hráčů. A z tohoto výtěžku se vše zabezpečilo. Mužstvo sehrálo řadu přípravných zápasů a na podzim roku 1947 vybíhá na plochu jedenáctka fotbalových mušketýrů, aby v první mistrovské soutěži bojovala za čest a slávu svého klubu. A ihned v úvodním roce se mužstvu podařil postup do II. třídy. V roce 1953 byl změněn systém fotbalových soutěží. Vytvořily se 1.B třídy, 1. A třídy, divize a II. liga. K 1. lednu 1960 přestal rýmařovský okres existovat, a byl začleněn do okresu Bruntál. Zrušily se 1.B třídy a vytvořily se velmi silné okresní přebory, v nichž startovala i Jiskra. V sezóně 1964/65 si vybojovala postup do 1. A třídy. Rok na to ale ze soutěže sestoupila. Nevzdává se však a v soutěžním ročníku 1974/1975 se vrací zpět do 1. A třídy. Ovšem reorganizací soutěží v roce 1984 následoval pád znovu do 1.B třídy. Později se ukázalo, že nově provedené uspořádání nesplnilo svůj účel. Ba naopak, fotbal jako takový utrpěl nejvíce!!
Konec osmdesátých let a počátek devadesátých let dvacátého století znamená pro rýmařovský fotbal další mezník ve výkonnosti mužstva dospělých. Trvalá přítomnost A-mužstva dospělých mezi elitou 1. A třídy je korunována postupem do župního přeboru Hanácké fotbalové župy. Pro Jiskru byl významným mezníkem rok 1997, kdy poprvé ve své historii postupuje do Moravskoslezské divize skupiny „D“. V této soutěži působí sedm let, po skončeném ročníku 2004/2005 následuje pád opět o soutěž níž, tentokráte do krajského přeboru Moravskoslezského kraje, aby se v sezóně 2006/2007 vrátila zpět do divizní soutěže. V letech 2017–2019 figurovali Rýmařovští dokonce v Moravskoslezské fotbalové lize, kde se jim poměrně dařilo v ročníku 2017/2018, jelikož se umístili na velmi dobrém sedmém místě. O rok později však na úspěch z předcházející sezóny již nenavázali, a tuto soutěž po dvouletém působení opustili.
V ukončeném ročníku 2022/2023 Moravskoslezské divize skupiny „F“ zaujala Jiskra jedenáctou pozici, když z odehraných šestadvaceti zápasů nasbírala 30 bodů (bilance: 7–9–10, celkové skóre 34:46). V domácím prostředí byli Rýmařovští poměrně úspěšní, neboť z odehraných třinácti zápasů obsadili solidní osmé místo se ziskem 21 bodů (bilance: 6-3-4, skóre 23:21). Ovšem na soupeřových stadiónech zdaleka nenaplnili očekávání, poněvadž z třinácti utkání vydolovali pouze devět bodů (bilance: 1-6-6, skóre 11:25), což je řadilo až na dvanácté místo pomyslné tabulky.
V minulém kole zajížděli hráči Rýmařova k mistrovskému zápasu na půdu 1. HFK Olomouc. Střetnutí se pro ně vyvíjelo více než příznivě a po výborném výkonu ve všech řadách dokázali zvítězit v poměru 2:0, i když od 70. minuty dohrávali bez vyloučeného zkušeného hráče Kamila Kocúra. Úspěšnými střelci byli ve 36. minutě Pavel Jeřábek a v 62. minutě Vojtěch Kneifel.
Po čtrnácti odehraných zápasech přináleží mužstvu Jiskry se ziskem 17 bodů devátá příčka průběžného pořadí (bilance: 4-5-5, skóre: 25:29).
K oporám týmu patří brankář Vojtěch Pitron, odchovanec Sigmy Olomouc, který před sezonou ukončil angažmá v třetiligovém slovenském Fiĺákovu, dále kapitán Michal Furik, Vojtěch Kneifel a Petr Čikl.

Aktuální články

VSETÍN S PĚTI RŮZNÝMI STŘELCI UDĚLAL SE ŠTERNBERKEM RYCHLÝ PROCES

Trenér Lukáš Pazdera : "Musím říct, že jsme měli raketový nástup a v 11. minutě jsme vedli 0:3. Samozřejmě sebevědomí přirozeně...

VSETÍN MĚL RAKETOVÝ NÁSTUP, PO JASNÉ VÝHŘE 5:1 PŘESKOČIL BZENEC A JE TŘETÍ

Tak brzy hotovo na jaře ještě neměli. Fotbalisté divizního Vsetína v sobotním zápase 21. kola vyřídili domácí Šternberk 5:1 a...

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK ŠTERNBERK

V dalším, v pořadí již šestém utkání jarní části, zajíždějí vsetínští hráči ke zkušenému, ostřílenému a velmi...