Jirka Kořínek |

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK ŠTERNBERK

V dalším, v pořadí již šestém utkání jarní části, zajíždějí vsetínští hráči ke zkušenému, ostřílenému a velmi nebezpečnému týmu Šternberku. V krátkosti vás seznámíme s historií tohoto klubu, který v loňském roce oslavil jubilejní sté výročí od svého založení.
První dochována zpráva o utkání fotbalistů Šternberku je z roku 1923 ...

....V něm se hráči Dělnické Fotbalové Jednoty Šternberk střetli s mužstvem Bohuňovic, kterému podlehli těsně 1:2. Fotbal se tehdy hrál ve Šternberku již po I. světové válce, ale oficiální prameny zde uvádějí nástup fotbalu až v červenci 1945. Poblíž nádraží si Šternberští vybudovali hřiště, na němž sehráli několik přátelských i turnajových zápasů. V roce 1947 vstoupili do mistrovských soutěží boji ve III. třídě. Poměrně rychle stoupali na výkonnostním žebříčku, a v roce 1956 hráli jeden rok v přeboru Olomouckého kraje.
První polovina šedesátých let patří k nejlepším v dosavadní historii klubu. V roce 1963 totiž tým postupuje do tehdejšího krajského přeboru a za Duklou a Sigmou Olomouc, je tři roky třetím nejlepším fotbalovým klubem Olomoucka. V roce 1965 však přichází zlom. Muži sestupují do I. A třídy, a po roce navíc do I. B třídy. V roce 1969 se vracejí zpět do I. A třídy a stabilizují výkonnost. Největší úspěch zaznamenali v roce 1978, kdy skončili v soutěži třetí, a toto umístění jim zajistilo i třetí místo v pomyslném žebříčku mužstev z regionu za olomouckou Sigmou a uničovskými fotbalisty.
V roce 1984 po úpravě soutěží sestupují do krajské soutěže, a z ní v roce 1987 dokonce do okresního přeboru. V roce 1990 v něm končí druzí, postupují do 1.B třídy, a za další rok se vrací po sedmi letech do I. A třídy, kde bojují předlouhých devět let. Druhé místo v soutěžním ročníku 1999/2000 stačí k postupu do Hanáckého župního přeboru. V něm působili Šternberští celých deset let. V sezóně 2011/2012 si celek mužů čtyři kola před koncem sezony předčasně zajišťuje postup do nejvyšší krajské soutěže.
Sezona 2016/2017 se nesmazatelně zapsala do dějin FK Šternberk. Tým mužů zaznamenal obrovský úspěch, neboť se po dvaapadesáti letech vrátil zpět do čtvrté nejvyšší soutěže v rámci České republiky – divize. Radost z postupu jim nezkalil ani fakt, že mužstvo nepostoupilo z prvního místa. Po roce ovšem celek zaznamenal pád zpátky do krajského přeboru.
Během zimní přestávky nedoznal kádr zkušeného trenéra Mgr. Ivo Lošťáka podstatných změn. Přivítal v něm pouze hráče Dušana Deáka z HFK Olomouc, Adama Vlka z FC Olešnice a ze Sigmy Olomouc se vrátil Roman Odstrčil. Tak jako ostatní týmy, sehráli Šternberští řadu přípravných utkání, především na vlastním stadionu s umělou travnatou plochou, z nichž namátkově vybíráme: Zvítězili nad mužstvem Zábřehu na Moravě v poměru 2:1 (branky: Petr Zifčák, Dušan Deák), porazili celek Bohuňovic po výsledku 3:1 (branky: Dušan Deák, Petr Zifčák, Adam Vlk), následně podlehli Dolanům 0:1 a v generálce na jarní boje rozstříleli Čechovice 6:0 (branky: Petr Zifčák a Michal Sitta po dvou, Roman Odstrčil a Jakub Smrček z penalty).
Do odvetných divizních duelů nevstoupili hráči Šternberku zdaleka podle svých vlastních představ. V úvodním klání podlehli na půdě Baťova 0:2 a nebyli úspěšní ani o týden později na domácím trávníku, kde nestačili na celek Kozlovic. Prakticky po jednoznačném průběhu a výsledku 0:3 přenechali všechny body svému soupeři. Až teprve ve třetím utkání jara si připsali alespoň jeden bod za bezbrankovou remízu na půdě posledního Nového Jičína. Nerozhodný výsledek si zopakovali o týden později před vlastním publikem proti celku Bzence, s nímž se rozešli 1:1. Bod zachránil až v 86. minutě Petr Zifčák.
V minulém kole zajížděli Šternberští k utkání do Rýmařova, kde po vcelku vyrovnané partii v prvním poločase dokázali po obrátce překlopit misku vah zcela jasně na svou stranu a třemi brankami rozhodli o výrazném vítězství v poměru 4:1. Úspěšnými střelci se stali dvakrát Štěpán Sedláček, po jedné brance přidal Tomáš Knebl a Roman Odstrčil.
V podzimním vzájemném měření sil se dařilo více hráčům Vsetína, jelikož dokázali zvítězit na svém stadionu po výsledku 2:0 brankami Martina Zbranka v 54. minutě z penalty a Jana Stuchlíka z 63. minuty.
V domácím prostředí v této sezóně bojují prozatím Šternberští se střídavými úspěchy. Z doposud deseti odehraných utkání získali celkem osmnáct bodů (bilance: 5 vítězství, 3 remízy, 2 prohry, skóre 15:11), což je řadí na pátou příčku průběžné tabulky „Doma“.
Po dvacátém kole se momentálně celek Šternberku pohybuje na sedmém místě se ziskem 29 bodů (bilance: 8–5–7, skóre 25:31).
Mezi největší opory týmu patří brankář David Kopřiva, kapitán Tomáš Drmola, Petr Zifčák, Jakub Smrček a David Kuba.

Aktuální články

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK KOZLOVICE

V sedmadvacátém kole divize „E“ se představí celek Vsetína na půdě jednoho z nejnebezpečnějších protivníků, technicky vyspělého,...

ČTVRTÁ KONFRONTACE SE SIGMOU TENTOKRÁT VÍTĚZNÁ PRO NAŠE BARVY

S dnešním soupeřem jsme se v této sezoně potkali čtyřikrát. Třikrát nás hraničtí přesvědčivě porazili, dnes se po výborném výkonu...

FC FASTAV VSETÍN - SK BAŤOV 1:1

Sezona se pomalu nachyluje do svého závěru. Zdá se, že se Vsetín trvaleji uhnízdil, i díky dobrosrdečné povaze svého lodivoda, kterou by...