Libor Kopl (Valašský deník) |

LUKAŠ PAZDERA : NEPATŘÍM DO FANKLUBU DEFENZIVNÍHO FOTBALU. CHCI JÍT CESTOU ČERVENKY

Valašský deník přinesl nedávno rozhovor s trenérem FC Vsetín: 
Dobře ví, že Vsetín je a vždy bude hokejové město. Lukáš Pazdera nechce na Valašsku měnit zaběhnuté pořádky, přetahovat fanoušky z Lapače na Tyršovu ulici, což snad ani nejde. Bývalý ligový obránce Zlína nebo Baníku Ostrava se i tak snaží pozvednout tamní fotbal.
Za sebou má teprve první půlrok, ale i tak musí být s působením na Valašsku zatím spokojený. Obměněný tým naučil bránit, vytáhl jej na třetí místo divize E. Pazdera však nemá dost. Šestatřicetiletý kouč na jaře chce po zimním posílení útočit ze zadních pozic na vedoucí Strání, porvat se o vítězství v divizi, postup do třetí ligy ...
 

„Cílem nás všech by nemělo být sledovat tabulku, ale měli bychom se zaměřit sami na sebe a na to, že uděláme, co nejvíce bodů. Nyní jsou karty jasně rozdané a my jsme v pozici, že chceme udržet minimálně třetí místo a honit zajíce před námi. Myslím, že jaro bude hodně otevřené už z toho důvodu, že záleží jak se budou hýbat škatulata v jiných týmech,“ míní Pazdera v rozhovoru pro Deník.

Máte za sebou první půlrok ve Vsetíně. Jaký byl?
Byl relativně hektický, obohacující a určitě úspěšný. Myslím, že tímto půl rokem jsem se v sobě vnitřně utvrdil v tom, že v létě mé rozhodnutí jít na Vsetín bylo správné. Jsem rád, že poznávám divizní soutěž a dělám si přehled o dalších hráčích, kteří tuhle soutěž hrají.

S umístěním, výsledky i předvedenou hrou jste spokojený?
Základem dobrého výsledku je vždy kvalitní tréninkový proces. Díky tréninkovému procesu, který hráči plnili tak bylo důležité, že i zdravotní stav hráčů nás držel. Neřešili jsme zdravotní komplikace a to byl základ. V minulosti to byl ve Vsetíně kámen úrazu. Netrénovalo se tak, jak by si ambiciózní tým, který chce hrát nahoře zasloužil. Ano, třetí místo a k tomu kvalitní bodový základ, nás zavazuje minimálně stejnému jaru, jako to bylo na podzim. Co se týče předvedené hry tak od druhé půlky podzimu snesla to měřítko, které budeme po hráčích vyžadovat.

Na vedoucí Strání ztrácíte sedm bodů. Dá se manko umazat?
Ve hře bude dalších 45 bodů takže ano, manko se dá smáznout, ale na druhé straně týmy pod námi se zase budou chtít dotáhnout na nás. Cílem nás všech by nemělo být sledovat tabulku, ale měli bychom se zaměřit sami na sebe a na to, že uděláme, co nejvíce bodů.

Společně s Kozlovicemi máte nejlepší defenzivu. Čerpáte z hráčské kariéry, jste „pes obranář“?
Určitě nejsem trenér, který patří do fanklubu defenzivního fotbalu. Dbám hodně na detaily, videorozbory a jsem náročný na sebe a to samé potom na ostatní v klubu, hlavně na hráče. Kluci potom sami vidí, že ty výsledky mají a s tím mají spojené i finanční ohodnocení. Budování výsledku je jako stavět dům. Stavíme to od základů tudíž od poctivé a agresivní obrany. Útočná fáze se potom snáze buduje.

Tým svými góly táhl hlavně útočník Zbranek. Má na to, aby si zahrál vyšší soutěž?
Je to mladý hráč s velkým potenciálem. Byl to náš nejproduktivnější hráč na podzim, takže budoucnost má, ale teď je na něm, aby to pravidelně potvrzoval, což nebude jednoduché. Bude mít větší konkurenci. Za mě jako trenéra je cíl ho posunout výše, ale čeká nás spoustu práce. V jeho případě bude nejdůležitější zvládnout maturitu a v hlavě to mít správně nastavené.

Tým se v létě doplnil o několik hráčů. Splnily všechny posily očekávání?
Všichni hráči, kteří přišli do týmu, splnili to, proč jsme je brali. Celkově nám to nejvíce sedlo ve druhé půlce podzimu. Letní příprava skoro žádná nebyla, tudíž jsme se poznávali za pochodu a tím, že byly výsledky, tak noví kluci snáz zapadli.

Budete chtít mužstvo v zimě ještě zkvalitnit?
Posílení kádru vzhledem k postavení v tabulce je zavazující a zodpovědné. Ano, jako trenér bych chtěl mít dvacet hráčů té nejvyšší kvality, ale důležitá je i ekonomika klubu. Myslím, že vedeme konstruktivní debaty, jak a kde posouvat klub dopředu a nyní máme domluvené tři hráče z historií z třetí ligy, což je signál pro širokou veřejnost, že fotbal na Vsetíně posouváme výše a myslíme vše vážně. Podle posledních informací by do přípravy mělo nastoupit cca dvaadvacet hráčů plus brankáři. Příležitost dostanou všichni. Určitě velkou minutáž dostanou hráči, kteří na podzim neměli takové vytížení a v neposlední řadě se těším na kluky z dorostu, kteří dostanou prostor nakouknout do kabiny A týmu. Jediným zatím oficiálním odchodem je Kuba Maček, který se rozhodl z osobních důvodů svou kariéru přerušit, ale rádi ho určitě přivítáme v klubu třeba i v jiné funkci.

Jaká bude zimní příprava? Bude se něčím vymykat?
Přípravné zápasy a příprava je stoprocentně nachystaná, podle průběhu budeme upravovat. V plánu je osm zápasů. Čekají nás čtyři týmy z MSFL, dva mančafty z divize a dva soupeři z kraje. To budou jediné dva zápasy, které odehrajeme v domácích podmínkách. Soustředění jsme neřešili, v plánu není. Ušetřené finance bychom chtěli investovat do hráčů v rámci regenerace, na podzim se nám osvědčila kryokomora v Kapce a nyní v zimním období bych chtěl na to navázat a v tuhé zimě využít i wellness centrum. Je to super psychoterapie a vypnutí hlavy v náročném období.

Nyní mají hráči volno?
Hráči budou mít v prosinci zasloužené volno. Celý měsíc se neuvidíme a trochu si kluci navzájem od sebe odpočinou. Společně se sejdeme patnáctého ledna s tím, že si kluci budou od třetího ledna plnit individuální tréninkové povinnosti.

Už jsi zjistil, jak moc je těžké dělat fotbal ve Vsetíně, kde vládne hokej?
Vsetín je hokejové město a vždy bude, nebýt hokeje tak půlka republiky bohužel by nevěděla, kde Vsetín leží. My jsme rádi, že Vsetínu nyní děláme radost i díky fotbalu a postupně tenhle nejpopulárnější sport na světě posouváme výše, ale je to běh na dlouhou trať. Je potřeba vyřešit veškerou infrastrukturu klubu a mít cíle, které chceme dosáhnout, a to je budoucnu třetí liga. Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří se pohybují okolo vsetínského fotbalu. Široká veřejnost vidí hlavně výsledky, ale abychom mohli být úspěšní a prezentovat město, tak bez těchto “neviditelných” lidí to nezvládneme.

Fanoušky lákal hlavně pohárový souboj Zbrojovkou Brno. Byla to odměna pro všechny Valachy?
Myslím, že po dlouhé době přijel na Vsetín klub s takovou historií. Byli jsme rádi, že se vše podařilo, jak mělo. Organizačně to nebylo vůbec jednoduché zvládnout, ale naše vedení v čele s předsedou to zvládli na úrovni první nebo druhé ligy. Starosti s tím spojené byly potom vykoupeny krásnou diváckou kulisou. Určitě bychom si to chtěli zase, co nejdříve, zopakovat a mít co nejvíce společných zážitků.

Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách Valašského deníku. 

Aktuální články

VSETÍN S PĚTI RŮZNÝMI STŘELCI UDĚLAL SE ŠTERNBERKEM RYCHLÝ PROCES

Trenér Lukáš Pazdera : "Musím říct, že jsme měli raketový nástup a v 11. minutě jsme vedli 0:3. Samozřejmě sebevědomí přirozeně...

VSETÍN MĚL RAKETOVÝ NÁSTUP, PO JASNÉ VÝHŘE 5:1 PŘESKOČIL BZENEC A JE TŘETÍ

Tak brzy hotovo na jaře ještě neměli. Fotbalisté divizního Vsetína v sobotním zápase 21. kola vyřídili domácí Šternberk 5:1 a...

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FK ŠTERNBERK

V dalším, v pořadí již šestém utkání jarní části, zajíždějí vsetínští hráči ke zkušenému, ostřílenému a velmi...