Robert Procházka |

Zápas proti reprezentační jedenáctce Českého fotbalového svazu a vývoj do roku 1918

Zcela mimořádnou událostí byl pro fotbalový Vsetín start reprezentační jedenáctky Českého fotbalového svazu v červnu 1908. Vše se pečlivě na zápas připravovalo a aby bylo co nejvíce diváků, byly vedle zvýšeného vstupného (sedadlo 1K, stání 50hal) prodávány i dělnické vstupenky po 30hal.

Hosté byli slavnostně uvítáni, pohoštěni ve Snaze a provedeni městem a místními továrnami, podniknut s nimi výlet na Radhošť a po matchi koncertovalo místní sdružení Viola“

Česká reprezentační jedenáctka složená z pražských klubů, především Slávie, byla vyslána na Moravu k propagaci fotbalu. I když se vsetínští připravovali k bojovnému výkonu, a přicházejícími zprávami bojovná nálada a kurážné řeči oslabovaly. Moravskou Slávii rozdrtili reprezentanti 8:0 a Kroměříži nadělili 14 branek. Protože se proslechlo, že Pražáci uzavřeli doma sázku, že na Moravě nedostanou ani gól, nedělali si vsetínští fotbalisté žádné iluze, jen tajně doufali, že to budou oni, kdo Pražákům sázku pokazí. Byli přesvědčeni, že tak bídně jako Kroměříž nedopadnou. Kdo na zápas přišel, nelitoval. Současníci hovořili o fotbalovém koncertu, který předváděli Košek, Baumruk, Kotouč a jejich spoluhráči. Sami vsetínští fotbalisté přiznávali, že nebýt korektnosti reprezentantů, dostali by k těm 14 brankám ještě kopu dalších. Tak vysoká prohra. Byť to bylo s reprezentanty, „vzbudila pochybnosti o technické výši I.A mužstva“, vyvolala hádky a kapitán Karel Hlubík složil funkci. Ještě na závěrečném večírku však přemluvili vsetínští funkcionáři jednoho z reprezentantů ing. Malého, aby přes prázdniny zůstal na Vsetíně a výbor mu dal na hřišti plnou moc, aby naučil naše chlapce hrát po pražsku a hlavně těm trikům a kombinacím. První cizí trenér byl přijat za stravu, byt a cestovné.

Avšak ani nový trenér nezažehnal krizi, do které se na podzim 1908 dostal fotbalový odbor a která málem skončila jeho rozpuštěním. Karel Hlubík navrhl, „aby se football buď zanechal, poněvadž není dostatečných sil k jeho udržení. Poukazoval k tomu, kolik se za football vykáže ročně peněz, kdežto na jiné odvětví sportu se jich nedostává (ku příkladu tenisu). A nebo, aby ti, kteří jsou v I.A mužstvu, chodili pilně na training, toto se ovšem uskutečnit nedá, poněvadž vskutku žádného mužstva nemáme.“

Věc však vzal do rukou energický Hugo Ptašinský, dal první mužstvo dohromady a zavedl tam přísnou kázeň. Výsledkem svědomité přípravy byla dobrá jedenáctka, která už na jaře 1909 mohla úspěšně reprezentovat Vsetín: V brance Ludvík Schonn, v obraně Dřímal a Červinka, v záloze Ptašinský, Horák, a Lukavský, v útoku Holub, Borák, Životský, Koutňák a Škyvara, náhradníci Šamšula, Dřímal II, Toman, Kozlovský, Poledňák, Svačina, Felix a Podhorský. Fotbalové styky se dále rozšiřovaly. Hrálo se s Holešovem, Prostějovem, Moravskou Ostravou, Kroměříží, Opavou, Přerovem, a s Valašským Meziříčím. Na doplnění je třeba uvést, že před první světovou válkou se nehrála žádná pravidelná soutěž,

Avšak příští rok stál fotbalový odbor znovu před existenčním problémem. K trvalým finančním potížím se přidala nekázeň, takže Vsetín ani nepostavil mužstvo na kvalifikační soutěž středovýchodomoravské župy. Tehdy poprvé vznikla myšlenka začít hrát kopanou s mladými, vytvořit dorostenecké mužstvo.

Aby měl football na Vsetíně v budoucnosti nějakou oporu, navrhuje jednatel, že by ony chlapce, kteří hrají na dolním městě, sloučil v jedenáctku, kterou by vytrénoval tak, aby mohla později hrávat s naším mužstvem. Pan předseda vřele přijímá návrh tento a podotýká, že výbor nemůže nic schvalovat, protože místní školní rada by mohla v budoucnosti školním dítkám fotbal zakázat a pak by každé schvalování tohoto návrhu odpadlo“ Zápis s výborové schůze SK Vsetín, 18. února 1910

Pro první mužstvo byl zaveden domácí řád a pilně se znovu začalo trénovat. V roce 1910 hrálo první mužstvo ve složení: Schon, Červinka I, Červinka II, Svačina, Ptašinský, Horák, Borák, Pelis, Podhorský, Koutňák a Šamšula.

Blížící se světová válka a existenční starosti však stále tíživěji doléhaly i na fotbalový odbor. Od roku 1911 se krize prohlubovala přes obětavou činnost řady funkcionářů, zvláště sekretáře klubu Vladimíra Drápaly a předsedy klubu Luďka Gabriela. Na valné hromadě 21.října 1913 bylo už jen konstatováno, že fotbalový klub neexistuje.

První světová válka pak fotbalový rozvoj ve Vsetíně zastavila. Mladí rukovali na vojnu, hlad, bída a všelijaké zákazy a příkazy c.k. Úřadů nedovolily ve sportovní činnosti pokračovat.



Aktuální články

PRVNÍ TRÉNINK NA TRÁVĚ

V pátek 15.3.2024 pustilo počasí na Valašsku poprvé na trávu i vsetínské fotbalisty. Tyršovka se probudila ze zimního spánku, byť máme...

PŘEDSTAVUJEME DALŠÍHO SOUPEŘE: FC KOSTELEC NA HANÉ

Ve druhém utkání jarní části divize zajíždí vsetínský celek opětovně na půdu soupeře. Tentokrát k prvnímu z nováčků, k mladému...

VSETÍN DOHRÁVAL V OLOMOUCI PO VYLOUČENÍ VÍTKA V DESETI, V ZÁVĚRU PŘIŠEL O VÝHRU

Fotbalisté Vsetína brali v prvním jarním mistrovském zápase bod. Valaši šli na hřišti HFK Olomouc do vedení v 56. minutě, kdy otevřel...