Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

OHLÉDNUTÍ SE PO FASTAV CUP 2019. PODĚKOVÁNÍ VLASTIMILOVI FABÍKOVI ZA PODPORU REGIONÁLNÍHO FOTBALU

04.04.2019 | Petr Říha

Máme za sebou osmý ročník zimního turnaje Fastav Cup. A můžeme se ohlížet zpět na osm ročníků a hodnotit jak se mění a vyvíjí regionální fotbal v kategorii dospělých. Pořádáme Pod pecníkem přátelská utkání týmů , pronajímáme plochu ostatním týmům. Mluvíme s trenéry, vedoucími, s hráči, se sudími. Vnímáme to dění a vidíme tu situaci z první ruky. Nutno uznat, že to není pohled nikterak radostný. Bohužel....

....Bohužel se výkonnostní amatérský fotbal dostal do jakéhosi stadia „minutu po dvanácté“. Bohužel lidé, kteří kolem fotbalu nyní běhají (většinou s vyplazenými jazyky, kvůli hektické době plné práce a povinností) sklízí kyselé plody toho jak se fotbal (a celkově sport v celé republice) „dělal“ před 15-20 lety. Největší problém je ten , že ve fotbale dnes prakticky vymřela dorostenecká družstva, až na světlé vyjímky. Což je největší průser pro celý fotbal na dalších několik let dopředu. Není totiž týmy z čeho doplňovat. Už i týmy v krajských soutěžích se dívají do našich divizních dorostů, přemlouvají nám a kupují hráče ze staršího dorostu za nesmyslné mnohadesetitisícové sumy. Protože nemají své hráče. Dnes kvůli volným červnovým přestupním termínům to mají mnohem jednodušší než dřív. Pokud mají peníze. A peníze dnes týmy už začínají mít. Díky regionálním sponzorů, díky obcím, které si dnes už hýčkají ty sporty více (opravují se šatny, hřiště, zázemí), díky programům z MŠMT (podpora mládeže). To vše už dnes , chválabohu, téměř 30 let po revoluci, začíná trošku fungovat. Opakuji znova, bohužel 5 minut po dvanácté. Protože máme a budeme mít zázemí, hřiště, vybavení, sportovní pomůcky, dresy, zaplacenou dopravu, sudí …. Ale k čemu, když zde nejsou z minulosti žádní mladí hráči vychovaní? Ročníky hráčů v mnoha krajských a okresních týmech jsou takové , že by tam v pohodě zapadl Jarda Jágr se svými šedinami. Na stoperech mnohdy nastupují dědové (doslova) s padesátkou na krku. A prakticky není odkud brát mladé hráče!!! Nezbývá nyní než několik let pracovat, vychovávat nyní mládež , která je v mladších a starších žácích. OFS a KFS by se měla co nejvíce soustředit na podporu (jak finanční a materiální) aby týmům pomohly zakládat a následně udržet dorostenecké týmy. Finančně podporovat trenéry v klubech, zaplatit jim vzdělání, dát najevo, že za nimi někdo stojí a váží si jejich práce. A bude to trvat 6-7 roků, než bude možné vidět posun vpřed. Pokud to dobře půjde.
Ke vší této dobré práci, jejíž výsledky nejsou zatím vidět, přispívá právě i vsetínský Fastav Cup, který drží nad vodou jen a pouze fotbalový mecenáš Vlastimil Fabík. Ten turnaj každoročně finančně podporuje a drží ho při životě. Bez jeho daru by FC Vsetín nemohl turnaj uspořádat, neb startovné týmů zdaleka nestačí ani na zimní údržbu plochy (odklízení sněhu) a nepokrývá ani to množství zakopnutých míčů, odměny pro sudí a další náklady. Takže ještě jednou velké poděkováni firmě FASTAV za všechny, kteří se mohou turnaje zúčastnit. A to nejsou jen fotbalisté okresních a krajských soutěží. Fastav Cup přispívá například i výchově mladých sudích. Byli jsme svědky, že při několika zápasech se na čarách objevili mladí nadějní borci (17 let), kteří si počínali více než statečně. K pískání je přivedl jejich starší kolega František Kýr. Klobouk dolů. Protože to je úplně stejná písnička jak v případě hráčů. Počet sudích je na katastrofální minimální úrovní. Své by o tom mohl vyprávět Vsetínský OFS, který si musí sudí půjčovat z ostravska, aby se na vsetínsku vůbec mohly odehrát (odpískat) zápasy. A zase je to jen a pouze o těch penězích a z minula o těžce podfinancovaném odměňování sudích. Dnes se mluví, že se musí sudím na všech úrovních přidal, aby to měl vůbec kdo za těch pár stovek pískat. Poprvé až v minulé sezoně začal platit i v nejnižších soutěžích všechny rozhodčí FAČR, z dotací MŠMT. Chválabohu, 30 let po revoluci první krůček vpřed !!
Věřme , že se tedy blýská na lepší časy. I díky takovým turnajům jako je zimní vsetínský Fastav Cup. Veřme, že ty zcela vyždímaní lidé, kteří fotbal v těchto náročných dnech zatím dělají, ještě chvíli vydrží. A spolu s pomalinku rodící se koncepcí financování sportu i do těch nejmenších klubů v poslední dědince, budou výsledky za pár let vidět. Bohužel to hned tak nebude, to je jisté. Čeká nás všechny, kteří se ve fotbale (sportu) nyní pohybujeme nelehké období. Týmy budou končit , pro nedostatek hráčů, kteří stárnou a odchází do sportovního důchodu. Sousední týmy se budou slučovat. Nejnižší soutěže s největší pravděpodobnosti zcela zaniknou, resp. sloučí se více soutěží. Nezbývá než si vychovat nové generace fotbalistů, sportovců, aby v tom pomalu lepšícím se finančním prostředí ten nás fotbal neumřel a pokračoval dál.

Proto vyzýváme kohokoliv, kdo by chtěl a mohl jakkoliv pomoci s fotbalem, nebojte a přijďte. Každá nadšenec, který chce být jakkoliv aktivní je žádoucí. Věřme, že se situace bude pomalinku zlepšovat.
Pro odlehčení situace na závěr přinášíme foto věčně usměvavého reportéra Julka Ficka s mladičkou nastupující kolegyni, fotografkou Soňou Herberovou, která přináší portálu Valašskýfotbal.cz povedené snímky ze zápasů. Jen více takových. Ať už do pozic sudích, trenérů, vedoucích v týmech, fotografů či novinářů, nebo do svazových (administrativních) pozic. Kamkoliv.

 
Utkání
LETNÍ  PŘÍPRAVA 2020:

SOBOTA  13.ČERVNA
FC VSETÍN - NOVÝ  JIČÍN
17:30 - Tyršovka


PÁTEK  19. ČERVNA
FC  VSETÍN - FC FASTAV ZLÍN "B"
18:00 - Tyršovka


SOBOTA  27. ČERVNA
FC  VSETÍN .  SK HRANICE
17:30 - Tyršovka


SOBOTA  4. ČERVENCE
FC  VSETÍN - TJ VALAŠSKÉ  MEZIŘÍČÍ
17:30 - Tyršovka


LUHAČOVICE
Termín upřesníme

Předkolo MOL CUP
Termín upřesníme


 

Partneři

Výsledek obrázku pro ofs vsetínAktuální články
PRVNÍ PŘÍPRAVNÉ UTKÁNÍ

První  přípravné  utkání  pro nadcházející  sezonu odehrajeme  nakonec  na  hřišti v Liptále. V sobotu...

 
OD PONDĚLÍ 25.5. SE MOHOU PUŽÍVAT I ŠATNY

Od pondělí  25.5.2020 se rozvolňují dále opatření a již budeme moci využívat i vnitřní zázemí, sprchy a šatny.

 
TRÉNINKY A-TÝMU V SEMETÍNĚ

V tomto týdnu se naplno rozjely tréninky A-týmu na travnatém hřišti v  Semetíně, které nám Víťa  perfektně  připavil....

 
PRVNÍ TRÉNINK A-TÝMU
 
PRVNÍ TRÉNINKY MLÁDEŽE
 
PLÁNY NA PRVNÍ POCOVIDOVÉ TRÉNINKY
 
11. KVĚTEN - FOTBAL POVSTÁVÁ Z POPELA
 
TRENÉŘI MLÁDEŽE PRO NÁSLEDUJÍCÍ SEZONU 2020/2021
 
KONCEM DUBNA PROBĚHLA ÚDRŽBA HŘIŠŤ
 
INDIVIDUÁLNÍ TRÉNINKY
 
FACEBOOK - ŽENY
100 let kopané
110 let kopané
 
  
RSS